Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
- NAUJIENOS -
2018.05.01
Balandžio mėnesį dominę kalbos kultūros klausimai

 

 

„Kamufliažas“ ar „komufliažas“?

Turi būti kamufliažas. Šis žodis įtrauktas į „Tarptautinių žodžių žodyną“, teikiamos tokios žodžio reikšmės: 1. ko nors maskavimas, pridengimas; 2. karo lėktuvų, tankų, pabūklų, laivų dažymas dėmėmis, kad jų kontūrų nebūtų matyti ir kad priešas negalėtų jų pastebėti.


 

Kuo keisti žodį „flašmobas“?

„Flašmobą“ siūloma keisti lietuviškais atitikmenimis: žaibiškas sambūris, sulėktuvės.

„Labai ačiū“ ar „ačiū labai“?

Labai suprantamas noras sakyti „ačiū labai“, nes į pirmą vietą kalbantysis iškelia svarbiausią žodį. Tačiau sintaksiškai geriau labai ačiū, nuoširdžiai ačiū, o „ačiū labai“ vertinamas kaip vengtinas.

Kaip kirčiuoti: trąšų ar trąšų?

Tai ketvirtos kirčiuotės žodis, todėl daugiskaitos kilmininke kirtis nušoka į žodžio galą – trąšų̃ (trąšos – tai kuo tręšiama).

Ar galima „perskambinti“?

Nepavykus paskambinti ar pasišnekėti, perskambinti galima. Tačiau „perskambinti“ neturi objekto (plg. perdaryti darbą, perdažyti namą). Todėl geriau sakyti paskambinti dar kartą, paskambinti iš naujo, paskambinti, taip pat, įvardijant atsakomąjį veiksmą, galima ir atskambinti.

„Išnuomoti“ ar „išnuomuoti“?

Bendrinėje kalboje turi būti vartojama forma išnuomoti.

 

Kartu ar atskirai rašoma „ne veltui“?

Su prieveiksmiu veltui neiginys ne rašomas atskirai: ne veltui.

Ar galima vietoj „Facebook“ rašyti feisbukas?

Taip, labai paplitę nelietuviški simboliniai pavadinimai adaptuojami ir virsta bendriniais žodžiais. Taigi socialinio tinklo „Facebook“ pavadinimo adaptuotas variantas – feisbukas, rašytinas mažąja raide ir be kabučių. Tačiau oficialusis feisbuko pavadinimas – socialinis tinklas „Facebook“.

Kokia paieškos pavadinimo „Google“ adaptuota forma?

Siūloma vartoti adaptuotą formą guglas.

„Viso“ ar „iš viso“?

Nors gana dažnai atkreipiamas dėmesys, kad viso yra vertinys, keičiamas konstrukcija iš viso, tačiau ypač lentelėse viso vartosena dar gana dažna.

Bendrajam kiekiui reikšti ar sumuojamai lentelės eilutei pavadinti turi būti vartojamas ne viso, o iš viso. Kai yra dvi sumavimo eilutės, antrąją galima nusakyti junginiais galutinė suma, visa suma.

Parengė Laima Sidorenkienė

Rengiant atsakymus naudotasi Valstybinės lietuvių kalbos komisijos konsultacijų banku, elektroniniu „Dabartinės lietuvių kalbos žodynu“, „Dabartinės lietuvių kalbos žodynu“, „Tarptautinių žodžių žodynu“, „Lietuvių kalbos rašyba ir skyryba“, „Kanceliarinės kalbos patarimais“.

 
Atgal   Spausdinti  
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata
 

  


 


  


 

   


 

 
 

 
 

 
 
© Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.