Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
- NAUJIENOS -
2019.06.03
Gegužės mėnesį visuomenę dominę kalbos kultūros klausimai

Ar tinka sakyti: „dokumentai, pažymėti slaptumo atžyma „Slaptai“?

Ne. Daiktavardis „atžyma“ nevartotinas reikšmėmis „žyma, įrašas“; „žymė, žymuo“. Taisome „dokumentai, pažymėti slaptumo žyma „Slaptai“.


 

Kaip rašyti: „negreitai“ ar „ne greitai“?

Neiginys „ne“ su prieveiksmiais paprastai rašomas taip, kaip ir tie žodžiai, iš kurių prieveiksmiai yra kilę arba padaryti. Kartu su neiginiu „ne“ rašomi visi būdvardiniai prieveiksmiai. Taigi rašoma kartu – „negreitai“.

„Namas prie miško“ ar „Namas šalia miško“ ?

Tiek prielinksnis „prie“, tiek „šalia“ gali būti vartojami vietai reikšti (su kilmininku). „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ pateikiama viena iš tokių prielinksnio „prie“ reikšmių – žymi vietą ar daiktą, šalia kurio kas yra, vyksta; prielinksnis „šalia“ reiškia – „greta, arti, prie“.

Taigi pasakymai „namas prie miško“ ir „namas šalia miško“ yra taisyklingi ir vartojami priklausomai nuo stiliaus ir konteksto.

„Vyriausiasis buhalteris“ ar „vyriausias buhalteris“?

Rūšiai, išskiriamajai daikto ypatybei reikšti sudėtiniuose terminuose ir pavadinimuose vartotina įvardžiuotinė forma – „vyriausiasis buhalteris“. Kai vartojame neįvardžiuotinę formą (vyriausias) turime omenyje ne pareigybę, o buhalterio amžių.

„Maksi sijonas“ ar „maksisijonas“?

Turi būti – „maksi sijonas“, nes sudurtinio žodžio dėmens „maksi-“ nėra, yra tik atskiras tarptautinis žodis „maksi“, reiškiantis (apie drabužį) – „didelis arba ilgas, didesnis arba ilgesnis negu įprastinis; labai ilgas“.

Kuo skiriasi „įrenginys“ ir „įrengimas“?

„Įrenginiu“ vadinamas tam tikros paskirties, dažniausiai stacionariai įrengtas, sudėtingas aparatas (vaizdo perdavimo įrenginys, džiovinimo įrenginys ir t. t.), o aparatų, įtaisų visuma vadinama „įranga“: (statybos įranga, chirurginė įranga).

„Įrengimas“ yra veiksmo pavadinimas: (gręžinio įrengimas bendrovei kainavo 3 milijonus eurų).

Ežero Ignalinoje pavadinimas: „Ilgis“ ar „Ilgiai“?

Ignalinoje, prie šiaurės rytinio Ignalinos miesto pakraščio, į rytus nuo kelio į Zarasus, telkšo Ìlgis. Ežero pavadinimas kirčiuojamas pagal pirmą kirčiuotę (Ìlgis, ant pirmosios raidės i kairinis kirčio ženklas, kirtis pastovus).

Ilgiaĩ – ežeras Ignalinos rajono Rimšės miestelio šiauriniame pakraštyje. Ežero pavadinimas kirčiuojamas pagal ketvirtą kirčiuotę (Ilgių̃, Ilgiáms, į Ilgiùs, ties Ilgiaĩs, Ilgiuosè).

„Labai ačiū“ ar „ačiū labai“?

Lietuvių kalbai būdingesnė tokia žodžių tvarka: „labai ačiū“.

Ar tinka „zipuoti“ bylas?

Ne, tai nevartotinas skolinys, jis keičiamas kompiuterijos terminais „pakuoti, glaudinti“.

Ar vartotinas pasakymas „laukujės durys“?

Laukujis, laukujė – tai laukutinis (esantis iš lauko pusės), išorinis. Todėl pasakymas „laukujės durys“ yra vartotinas.

Parengė kalbos tvarkytoja Laima Sidorenkienė.

Rengiant atsakymus naudotasi Valstybinės lietuvių kalbos komisijos konsultacijų banku, „Dabartinės lietuvių kalbos žodynu“, „Tarptautinių žodžių žodynu“, „Kalbos praktikos patarimais“, leidiniu „Lietuvių kalbos rašyba ir skyryba“.

 
Atgal   Spausdinti  
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata


Savaitės klausimas
Pasiūlykite savo klausimą

  


 


  
 


 


  


 

 
 

 
 

 
 
© Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.