Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
Ignalinos rajono laikraštis "Nauja vaga"

"Nauja vaga" Nr. 45, 2018 m. birželio 16 d.


  • Plius - Minus

 

Praėjusią savaitę šalies abiturientai laikė valstybinį matematikos egzaminą. Vienam internetiniam portalui paviešinus kai kurias užduotis, topų viršūnėje atsidūrė uždavinys apie Irutę ir Birutę, kurios „tam tikrą laiką gaudė pokemonus“.

Kita dalis šalies piliečių jau kurį laiką labiau domisi savais „pokemonais“  - politikų-verslininkų bylos dalyviais. Labai lauktas šiame fone buvo Prezidentės Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas. Devintasis. Tad laukta ir tikėtasi, jog jis kaip devintoji banga pasieks net valdžios viršūnes. Bet Prezidentė buvo lyriška, kaip abiturientė rašanti temą.

Štai keletas citatų. „Naujasis šimtmetis atsirito naujų išmėginimų banga, bet kartu apdovanojo mus drąsa į daug ką pažiūrėti kitomis akimis.“ „Sujudinus politinės korupcijos viršūnių vandenis prieš mus atsivėrė „neregėta Lietuva“.

Bet būta ir dalykiškų pastebėjimų. Štai. „Bendromis jėgomis jau perbridome vietinius Rubikonus, pažabojome gazprominius energijos vėjus, apsigynėme nuo „Rosatom“ įtakų, juodosios buhalterijos, bankinių sukčių.“ „Tiesioginis politikos susiliejimas su verslu ir ilgametė priklausomybė nuo finansinių rėmėjų daugelį padarė pažeidžiamus. Oligarchinį demokratinės sistemos užvaldymą pristabdėme, nors visi skaudžiai nusideginome pirštus. Taip pat ir aš.“

Ajai, valdžia nusidegino pirštus! Negi „pirmą blyną“ kepė? Nepanašu. Kita vertus, matyt, nestipriai, mat nemačiau, kad  kuris nors iš šios politikų ir verslininkų „orgijos“ dalyvių vaikščiotų aprištais pirštais ar būtų vežamas „greituke“ į kurią nors ligoninę. Šiaip jau, kai nusvyla eiliniai piliečiai, jie po prokurorinės diagnostikos greitai ir nesunkiai pasodinami į „stacionarą“ arba brangiai moka „už vaistus ir tvarsliavą“. Bet - kai imi plaunamus (ir dar išdžiūti nespėjusius) pinigus, vanduo, kaip matyti, nudegimo padarinius dar ir kaip sumažina...

Yra vilties, kad vyrus (gal ir moteris) nuo politinio perkaitimo bent kuriam laikui pagydys Rusijos stadionuose prasidėjęs dvidešimt pirmasis  pasaulio futbolo čempionatas. Skaičiuosim įvarčius! 

O vis dar vargstantiems su Irute ir Birute skubu į pagalbą: Irutė gaudė pokemonus 23 dienas, kasdien jų sugaudama po 19, Birutė – 22 dienas, bet pagaudavo po 22 pokemonus. Matematika – ne politika: čia nežinomuosius surasti lengviau.

Vida Žukauskaitė

  • Paminėta Gedulo ir vilties diena

Ketvirtadienį Ignalinos Švč. Mergelės Marijos bažnyčioje kunigai Vidas Smagurauskas, Aleksandras Gaičauskas ir Jonas Kardelis šv. Mišias aukojo už Sibiro barakuose patyrusių tremtinių kančią, kvietė įsiklausyti į Dievo raginimą atleisti ir susitaikyti, o ne siekti keršto trėmimų vykdytojams. Apie sunkų valstybės laikotarpį, kurį nulėmė slaptas Molotovo – Ribentropo susitarimas, kalbėjo rajono meras Henrikas Šiaudinis, savo tėvų, tremtinių, prisiminimais dalijosi Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Ignalinos skyriaus vadovas Vytautas Gimžauskas.

Po oficialiosios dalies susirinkusiems koncertavo Utenos kultūros centro Užpalių skyriaus jaunųjų kanklininkių ansamblis.

Prieš renginį rajono vadovai padėjo gėlių prie kryžiaus ir paminklinio akmens, Ignalinos kapinėse.

  • Ligoninė laukia sprendimų iš Vilniaus

Birželio 5 dieną  savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis susitiko su Ignalinos rajono ligoninės darbuotojais aptarti įstaigos veiklos ir darbo užmokesčio klausimų. Kalbėta ir apie ligoninės ateitį, kuri iki šiol neaiški. O štai po kelių dienų, praėjusį penktadienį, rajono medikai sulaukė ir ypatingų svečių – Ignalinoje lankėsi sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktorius Jonas Narbutas.

Susitikime su Ignalinos rajono ligoninės medikais dalyvavo ir LR Seimo nariai Vytautas Rastenis, Gintautas Kindurys su savo padėjėja Ona Zaleckiene, Ignalinos rajono meras Henrikas Šiaudinis, savivaldybės gydytoja Asta Laurinaitienė. Kaip po šio susitikimo „Naujai vagai“ sakė VšĮ Ignalinos rajono ligoninės direktorė Drąsuolė Jatulienė, šis Aurelijaus Verygos vizitas nebuvo kuo nors išskirtinis: sveikatos apsaugos ministras pastaruoju metu važinėja po visą Lietuvą, aiškindamas susidariusią situaciją sveikatos apsaugos srityje ir kalbėdamas apie pertvarkų būtinybę bei užduodamas ligoninėms “namų darbų“. Susitikime su Ignalinos rajono ligoninės medikais svečiai taip pat aptarė šalies gydymo įstaigų pertvarką, kuri, be abejonės, vienaip ar kitaip palies ir Ignalinos rajono ligoninę.

Šiuo metu, kaip priminė Ignalinos rajono ligoninės direktorė Drąsuolė Jatulienė, ligoninėje yra Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, Anestezijos ir intensyvios terapijos skyrius, Priėmimo (skubios pagalbos) skyrius, Terapijos skyrius. Čia taip pat teikiamos Dienos chirurgijos paslaugos, atliekama hemodializė, dirba Konsultacinė poliklinika. Optimizuojant paslaugas, panašu, kad šitas modelis „subyrėtų“.  Nors konkrečiai niekas dar nebuvo įvardyta ir net kalbama apie tai, kad stengiamasi išlaikyti esamas gydymo įstaigas, neatmetama kardinalių pokyčių tikimybė, nes Ligoninė teikia antrines medicinos priežiūros paslaugas, už kurias atsakinga Sveikatos apsaugos ministerija, kuri ir priima sprendimus. Tad įstaigos likimas greičiausiai nepriklausys nuo to, kaip ignaliniečiai atliks „namų darbus“...

Ignalinos ligoninė labiau orientuojama į slaugos ir palaikomojo gydymo išlaikymą. Ligoninės vadovės manymu, dar galėtų išlikti ambulatorinės paslaugos. Neaišku ir dėl įstaigos statuso: ar Ignalinos rajono ligoninė  išliks kaip savarankiškas juridinis vienetas, ar bus tik kurios nors ligoninės padalinys.

Prie ko jungtųsi Ignalina – vėlgi dar tik svarstoma. Vien apskrityje tokio paties lygio ligoninės yra Molėtuose, Zarasuose. Stipresni medicinos centrai – Visagine, Utenoje. Ignalinos rajono ligoninės direktorė  Drąsuolė Jatulienė sakė, jog, analizuojant mūsų rajono ligonių srautus, matoma, jog ignaliniečiai dažniausiai renkasi Vilnių, bet daug kam paranku ir vykti į Visaginą. Kita vertus, teritoriniu principu daug paslaugų ignaliniečiams suteikia ir Utenos medikai.

Kaip teigė Drąsuolė Jatulienė, kai kurie sveikatos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų pakeitimai jau perduoti Vyriausybei, artimiausiu metu bus svarstomi LR Seime, o pertvarkos vaisius, tikėtina, „skinsime“ gal jau ateinančių metų pradžioje.

Vida Žukauskaitė

  • Prie valstybės sienos su Baltarusija “patruliuoja” mešta

Jau ne vieną kartą spaudoje buvo aprašyti atvejai, kai Lietuvos pasienyje aptinkami mūsų šalyje itin reto svečio – rudosios meškos – pėdsakai.

 

Šiandien situacija pasikeitė ir sienos ruožą su Baltarusijos Respublika sauganti VSAT Ignalinos pasienio rinktinės Pavoverės pasienio užkarda jau penktą kartą šiais metais užfiksuoja palei valstybės sieną klaidžiojančią, spėjama, iš Baltarusijos atklydusią viešnią. Anksčiau pasieniečiai aptikdavo tik lepečkojės pėdsakus, tačiau pasienyje įrengtos vaizdo stebėjimo sistemos pagalba dabar užfiksuojami meškos pasivaikščiojimų prie valstybės sienos faktai. Pavoverės pasieniečiai šiuos faktus užfiksavo Gelednės miške ir šalia Dalininkų kaimo Švenčionių rajone.

Paskutinį kartą rudoji pastebėta š. m. birželio 8-osios vėlų vakarą prie Dalininkų kaimo. Kaip teigė pasieniečiai, per tris dienas meška tame ruože praėjo tris kartus.

Meškos pasirodymas šios pasienio užkardos saugomame ruože – ne vienintelis plėšrių laukinių žvėrių pastebėjimo atvejis. Praėjusių metų spalio mėnesį Pavoverės pasieniečiai palei sieną su Baltarusija Lietuvos pusėje užfiksavo patrulio taku, kuriuo vaikšto pasieniečiai, einančių septynių vilkų gaują. Gana dažnas atvejis, kada šį taką pereina ir laukinių šernų bandos.

Rima Maldžiūtė

Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Ignalinos pasienio rinktinės viešųjų ryšių vyresnioji specialistė

  • Kai tiki politikais

Dar vienas politikas Vidiškėse. Argi aš einu jo pasiklausyti? Ne. Einu pasižiūrėti, kaip jo klausosi kiti. Kalba oriai, duoda suprasti, kad jam visa politekonominė padėtis aiški. Ir vėl matau kai kurių žmonių susižavėjimą. Kai kurie juo… patikėjo.

Be Didžiasalio temos tęsti mintį - niekaip neišeina.  Ten sunkiausiais laikais irgi važiavo gan daug įvairaus rango politikų. Dabar noriu parašyti jums patį svarbiausią dalyką. Tie politikų vizitai davė realų savo rezultatą, Žmonės jais patikėjo. Šiandien turbūt vieni stipriausių patriotizmo balsų Lietuvoje skamba… iš Didžiasalio.

1994 -aisiais šiame miestelyje įvyko kosminio lygio neteisybė. Nekaltai nukentėjusių žmonių šauksmas sklido iki visatos pakraščių... Ir šis balsas turėjo tapti TIESOS LIUDYTOJU. Bet - netapo.  Galėjo liudyti šaliai apie tą aplinką ir tuos žmones, kurie leido... leido ne tik  mainikaujantį butais “verslą”, - leido likimais prekiaujantį “verslą”. Galėjo liudyti apie iki skuduro nupigintą ŽMOGŲ, apie kažkuo apsvaigintą visuomenę, ramiai stebinčią “verslo dvasios” orgijas. Didžiasalis gavo nešti kryžių, liudydamas tiesą apie tikrąjį šio laiko veidą... Bet vienu momentu to kryžiaus išsižadėjo. Patikėjo politikų pažadais…

“Sąjūdžio” steigėjas Arvydas Juozaitis iš jubiliejinės “Sąjūdžio” tribūnos vos ne verkdamas kreipiasi į susirinkusiuosius - verslo grupėms prisireikė pastatų, kuriuose buvęs Pedagoginis institutas, ir kuriuose - humanitariniai lituanistikos centrai!  Tuos centrus ruošiamasi jungti, “atlaisvinant” puikius pastatus Vilniaus puikiose vietose.  

Juozaičio klausė kultūros ir politikos šulai, visas kultūrinis šalies elitas... Aišku, kad jiems gniaužė širdis ir kunkuliavo jų lietuviškas kraujas, girdint tuos žodžius. Bet manot, kad nuo to kažkas pasikeis? Manot, kad tie pastatai liks tautos kultūrai? Nieko negali padaryti visas šis pulkas susirinkusių, nes viso ko viešpats – “verslo dvasia”. Ta pati, kuri niokojo žmogų Vilniuje, atimdama butą, tremdama į Didžiasalį. Atiminėjo butus, dabar atiminėja tautinės gyvybės centrus! 

1968 metais buvo įkurtas “Romos klubas” - uždara draugija, skirta pasaulio elito atstovams derinti tarpusavy globalistinius planus. 1972 m. klube buvo paskelbta ataskaita leidinyje “The limits to Growth” (“Augimo ribos”). Jos esmė ta, kad neva pasaulio naudingosios iškasenos senka, o žmonių pasaulyje sparčiai daugėja. Dėl to buvo išsikelti uždaviniai - sustabdyti pasaulinę industrializaciją, neva pasiekusią “augimo ribas”. Kitas uždavinys - depopuliacija, stabdymas gyventojų skaičiaus augimo. Industriją turėjo pakeisti “Technotroninė era” – kompiuterizacija, kuriai plėtoti staiga buvo paskirtos milžiniškos lėšos. Šie planai sklandžiai išsipildė Lietuvoje, kur industrijos pasiekimai staiga imti griauti ir parceliuoti. Didžiasalis vis vylėsi politikų pažadais... Tikėjo, kad kas mors atstatys gamyklą. Bet pasaulinė industrializacijos MADA turtingų dėdulių valia  seniai jau buvo... praėjusi. 

Džiaugsmingai sutikusi kapitalizmo sugrįžimą į Lietuvą, tauta nebuvo informuota, kad klasikinio kapitalizmo laikai jau seniai praėję. Kadaise būdavo fabrikantas samdosi darbininkus ir.. .išnaudodamas gamyboje jų darbo jėgą, pats tunka. Toks variantas Lietuvai būtų ne toks jau ir blogas šiai darbščiai tautai. Tačiau savo laiku  kapitalizmo pasaulis nesnaudė ir tyrinėjo Tarybų Sąjungos patirtį.  Pasirodo, darbininkai efektyviau dirba, kai socialiai jais yra pasirūpinta. Žodžiu, kai jiems statomi vaikų darželiai, klubai, sporto salės, gydymo ir švietimo įstaigos.  Tokia kapitalizmo vystymosi perspektyva piniguočių visiškai nežavėjo.

Klasikinis kapitalizmas Vakaruose ėmė žlugti, silpnėti. Jo vietą užėmė finansinis kapitalizmas, kur uždirbama finansinių spekuliacijų būdu. Kai nieko nepagaminama, nieko doro žmonių labui nenuveikiama - vien spekuliacijos ir iš skolinimo išgyvenantys (ir klestintys) bankai. Tokiu būdu neliko tradicinės “ekonomikos” - ją pakeitė “chrematistika” (pasak Aristotelio, ekonomikos priešingybė).

Chrematistika - tai praturtėjimo menas, pinigų kaupimas kaip viso ko tikslas ir esminis bet kokios veiklos MOTYVAS. Kai vis mažiau lieka tikrosios ekonomikos motyvų, tada ateina griovimo dvasia. Uždarinėjanti mokyklas, gydymo įstaigas, privatizuojanti valstybinį turtą ir valstybines įmones.. Viską… “optimizuojanti”!

Tiesos dėlei reiktų pasakyti, kad yra politikų, kurie nesistengia SUGRIAUTI, pamatę kad nesugeba pataisyti. Jie bent negriauna. Kapitalizmas pakrypo į chrematistikos pusę, o atėjusi pasiklausyti kokio nors politiko liaudis vis dar tikisi išgirsti, kad jų gyvenvietėje jų gerovei kažkas kažką ims ir… pastatys.  Geriau  paprašytų: “Jūs tik vėl ko nors nesugriaukit”.

Šiame laike, šioje tikrovėje yra įsivyravusi kažkokia, regis, nepažabojama stichija. Politikų kalbų stichija. Didžiausias srautas - iš televizoriaus. Išmokę įtaigos meno, išmokę “valdyti publiką”... Paruošę visiems savo planams pateisinančius ARGUMENTUS... Ateina kaip pranašai skelbti savo žodžių jų klausantiesiems. Didžiasalį vienu metu lyg kas pakeitė. Politikų įmantrios kalbos.

Jokiu būdu neraginu maištauti. Bet kada jūs užaugsit? Kada jūsų nebebus galima suvilioti pigiais saldainiais? Kada jūs iš savo vadovų pareikalausit konkrečios ataskaitos už planuojamą jūsų gyvenvietėj įvykdyti veiksmą? Kodėl jūs tik viens prieš kitą pučiatės, rodot savo kaprizų jėgą? Ko jūs praskystat prieš kiekvieną pasirodžiusį kostiumą - staiga jūsų atpažinti negalima, lyg būtų ne tas žmogus... 

Ir jeigu Didžiasalio žmogų moraliai sugniuždė, ta  “verslo dvasia”... ir nieks neužsistojo, - tai žinokit, tuo veiksmu ir kiekviename iš jūsų sugniuždė žmogų!  Tie, kas nustojo tikėti politikais, patikėjo Vakarų pasaulio blizgesiu - išvažiavo. Tad kokia tikroji alternatyva tikėjimui politikais? Tai Kristaus kryžiaus atspindys - Didžiasalio kryžius. Kurio nereikia gėdintis. Jame – didžioji TIESA, kurios daugiau niekur kitur taip stipriai išreikštos ir nerasit.

Aidas  Dolotovas


  • TV programa. Skelbimai. Reklama 
  • Kitus rašinius skaitykite “Naujos vagos” laikraštyje
  • Skelbimai ir reklama priimami
Ateities g. 17, LT-30123 Ignalina
Tel. (8 386) 5 29 83
El. paštas naujavaga@ignet.ltnv.laima@ignet.ltnv.vida@ignet.lt
Paskutinis atnaujinimas: 2018-06-18 11:39:33
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata
 

  

 

 


  

  
  
 

 
 

  
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
© 2005 Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.