Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
Ignalinos rajono laikraštis "Nauja vaga"

"Nauja vaga" Nr. 11, 2019 m. vasario 9 d.


  • Plius - Minus

 

Ketvirtadienį įvykusiame Ignalinos rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo patvirtintas Miko ir Kipro Petrauskų premijos skyrimo vertinimo komisijos sprendimas skirti prestižinę rajono premiją Paliesiaus dvarui. Premija bus įteikta Vasario 16-osios minėjime Ignalinoje. Kaip sakė klausimą pristačiusi Ignalinos rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vyr. specialistė Rasa Juodagalvienė, premijai gauti buvo pateiktos dvi kandidatūros: Ignalinos kultūros ir sporto centro choreografės Nijolės Žygienės ir komercinę veiklą vykdančio Paliesiaus dvaro. Pasak pranešėjos, Paliesiaus dvaras per penkerius veiklos metus tapo svarbiu rajono kultūros židiniu, garsinančiu Ignaliną ir Lietuvą pasaulyje, į aukščiausio lygio atlikėjų koncertus dovanojantis kvietimų  ir rajono gyventojams. Buvo išvardyti ir Nijolės Žygienės nuopelnai, tačiau šįkart ją vertinimo komisija pastūmė į premijos užribį.

Užribyje liko ir kandidatė į aplinkos ministrus Irma Gudžiūnaitė. Nors jos akyse ir žavioje šypsenoje buvo daug džiaugsmo dėl premjero jai, trisdešimtmetei, siūlomų pareigų, bet mačiusieji tą merginos džiaugsmą per televizorių aiškiai pajuto, jog iki tokio posto ji dar nepriaugusi. Miškų ūkis, atliekų tvarkymas, daugiabučių renovacija, Astravo AE reikalai – tai svarbiausi klausimai, kuriuos tektų spręsti naujajai ministrei, o ji net ministerijos pavadinimo nesugeba įsiminti. Tą patį, matyt, pajuto ir Prezidentė, atsisakiusi skirti kandidatę ministru. Užtat dėl to kaip įsižeidė premjeras, kad šalies vadovė išdrįso jam paprieštarauti! Ir išplatino žinią, jog su Prezidente kandidatūra buvo iš anksto suderinta. Ketvirtadienį Prezidentės spaudos tarnyba paneigė Sauliaus Skvernelio žodžius: galutinį sprendimą priima Prezidentė susitikusi su kandidate ir įvertinusi jos kompetencijas. Premjerą palaikė „valstiečių“ koalicijos partneris socialdarbietis Gediminas Kirkilas, esą Gudžiūnaitės kuruojamų klausimų neišmanymas yra jos privalumas.

Še tai kad nori – tai bent profesionalų vyriausybė!

Dabar premjeras sakė neteiksiantis kandidatūros į aplinkos ministrus iki Prezidento rinkimų (suprask: kol pats netaps Prezidentu).

O lauke tai pliusas, tai minusas. Žiema pamažu traukiasi. Šiandien Palūšėje gaudysime (pirksime) stintelę, pramogausim. Nesušlapkite ir nesušalkite – gripas dar nepasitraukė. Vasario 11-oji – Tarptautinė ligonio diena. Tad netapkite potencialiais jos dalyviais.

Laima Miliuvienė

  • Skaidru, nes – po ledu

Kaip jau esate girdėję, „Transparency International” Lietuvos skyrius  atliko Lietuvos savivaldybių skaidrumo tyrimą. Savivaldybės buvo vertinamos septyniose srityse: „Institucijos struktūra, pareigybės ir darbuotojai”, „Savivaldybės tarybos veiklos skaidrumas”, „Savivaldybės antikorupcijos politikos skaidrumas”, „Savivaldybės įmonių ir paslaugų skaidrumas”, „Savivaldybės biudžeto ir jo vykdymo skaidrumas”, „Savivaldybės viešųjų pirkimų skaidrumas” ir „Gyventojų įtraukimas į viešųjų sprendimų priėmimą”.  Ignalinos rajono savivaldybė bendrame vertinime įvertinta gerai (76 proc.). Net trys ketvirtadaliai skaidrumo!

 

Skaidriausiomis Ignalinos rajone pagal šį tyrimą nurodytos įmonės ir savivaldybės Tarybos veikla. Įsivaizduoti, kad įmonės (kiek jų Ignalinoje belikę) gali dirbti neskaidriai – sunku: tiek tikrintojų, prižiūrėtojų… O štai šimtaprocentinis (!) Tarybos skaidrumas  - nudžiugino. Šito paskatinta, kreipiausi į rajono merą Henriką Šiaudinį, prašydama leidimo įsibristi į tuos skaidrius vandenis ir pasižiūrėti, kaip gi mūsų išrinktieji Tarybos nariai leidžia pinigus, kurie jiems skiriami išlaidoms, susijusioms su jų, kaip Tarybos narių, veikla, kompensuoti. Juk kiekvienam rinkėjui ne tik smalsu, bet ir būtina žinoti, kaip leidžia pinigus tas, kuriuo jie patikėjo. Paprašiau pateikti kiekvieno Ignalinos rajono tarybos nario išlaidų išklotinę.

Kaip Danguj…

Maniau, jog mano prašymas – nesunkiai išpildomas. Juk jau esame įpratinti, jog bet kas, “įlindęs” į LR Seimo internetinę svetainę, gali sužinoti, kaip kiekvienas (!) LR Seimo narys leidžia pinigus, skirtus jo parlamentinei veiklai. Liaudyje tie pinigai dažniau įvardijami kaip kanceliarinės išlaidos. Lietuvos Respublikos Seimo narių teisių, pareigų ir veiklos garantijų įstatymo ketvirtajame skirsnyje, be kitų, yra apibrėžtos ir LR Seimo nario materialinės ir socialinės garantijos. 13-tas šio skirsnio straipsnis numato su Seimo nario parlamentine veikla susijusių išlaidų apmokėjimą: „Seimo nariui išlaidoms, susijusioms su jo parlamentine veikla, iš valstybės biudžeto kiekvieną mėnesį atsiskaitytinai skiriama 1 paskutinio paskelbto šalies ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio suma“.

Apie tai, kad Seimo nario išlaidos, susijusios su parlamentine veikla, yra atlyginamos iš valstybės biudžeto, kalba ir Konstitucijos 60 straipsnio nuostata. Bet net parlamentinei veiklai skirtos lėšos nėra priedas prie Seimo nario atlyginimo, Seimo narys negali jų naudoti savo nuožiūra. Iš Konstitucijos kyla ir tai, kad turi būti nustatytas toks teisinis reguliavimas, kad kiekvienu atveju būtų galima patikrinti, ar lėšos naudojamos pagal paskirtį. Konstitucinės teisės specialistai, be kita ko, pastebi, kad nepakanka skelbti vien suvestinių duomenų apie tai, kaip per ketvirtį buvo panaudotos parlamentinei veiklai skirtos lėšos, įstatyme būtina įtvirtinti Seimo nario pareigą Seimo internetinėje svetainėje kiekvieną mėnesį skelbti išsamią parlamentinei veiklai skirtų lėšų panaudojimo ataskaitą, nurodant, kam konkrečiai ir kiek lėšų buvo panaudota.

Bet kol to nėra net mūsų aukščiausiųjų padangėje, pasidžiaukim tuo, kas yra. Taigi žiūrim, ką turim.

Nesunkiai suradau LR Seimo narių 2018 m. sausio-rugsėjo mėn. išlaidų, susijusių su parlamentine veikla, išklotines. Nei kuklumu, nei taupumu mūsų Seimo nariai neserga. Daugiau nei šešiasdešimt iš jų per praėjusių metų devynis mėnesius „pieštukams“ išleido po daugiau nei septynis tūkstančius eurų. Vienuolika LR Seimo narių peržengė 7 900 eurų ribą. Absoliutūs to laikotarpio išlaidūnai - Vytautas Kamblevičius, Vitalijus Gailius, Stasys Šedbaras. Vienu kitu euru mažiau išleido Andrius Palionis, Juozas Olekas, Antanas Matulas, Arūnas Gumuliauskas... Šimtu kitu atsiliko, bet į išlaidžiųjų šešiasdešimtuką pateko ir mums labiau pažįstami LR Seimo nariai – Vytautas Rastenis ir Gintautas Kindurys. Gal kam bus įdomu, kam jie leido parlamentinei veiklai skirtus pinigus.

Štai Vytautas Rastenis iš viso per 2018 m. sausio-rugsėjo mėnesius išleido 7 580,95 euro. Išklotinė tokia: biuro, kompiuterinės technikos eksploatavimas, priežiūra, remontas – 168,00, gėlės – 90,00, kanceliarinės prekės (įsigytos iš Seimo nariui pervestų lėšų) – 200,01, kanceliarinės prekės (išduotos iš sandėlio) – 119,83, pašto prekės ir paslaugos  - 630,41, suvenyrai (įsigyti iš Seimo nariui pervestų lėšų) – 136,13, suvenyrai (išduoti iš sandėlio) – 818,99, tarnybinių telekomunikacijų paslaugos – 191,59, transporto priemonės draudimas  - 695,08, transporto priemonės eksploatavimas, techninė priežiūra, remontas – 3 926,25, viešosios informacijos rengėjų teikiamos paslaugos - 604,66.

Šimtu su trupučiu eurų jį „apstatė“ mūsų rinktas LR Seimo narys Gintautas Kindurys, iš viso per 2018 m. sausio-rugsėjo mėnesius išleidęs 7 709,17 euro. Jis parlamentinei veiklai skirtus pinigus panaudojo taip: biuro, kompiuterinės technikos eksploatavimas, priežiūra, remontas - 473,36, biuro, kompiuterių, kitos kompiuterinės technikos nuoma  - 257,62, gėlės - 37,20, kanceliarinės prekės (įsigytos iš Seimo nariui pervestų lėšų)  - 73,95, kanceliarinės prekės (išduotos iš sandėlio)  - 323,15, knygos  - 5,25, pašto prekės ir paslaugos - 930,02, suvenyrai (išduoti iš sandėlio)  -1 239,49, tarnybinių telekomunikacijų paslaugos - 256,47, telekomunikacijų ir interneto paslaugos  - 39,00, transporto priemonės draudimas  - 690,59, transporto priemonės eksploatavimas, techninė priežiūra, remontas  - 2 468,67, viešosios informacijos rengėjų teikiamos paslaugos - 914,40.

Kad jau kalbu apie mums geriau pažįstamus, negaliu palikti nuošaly ir dūkštietės Agnės Širinskienės. Nebūtų moteris – labiau taupo. Iš viso per 2018 m. sausio-rugsėjo mėnesius LR Seimo narė nurodė 6 428,59 euro išlaidų. Pinigus leido taip: kanceliarinės prekės (įsigytos iš Seimo nariui pervestų lėšų  - 40,72, kanceliarinės prekės (išduotos iš sandėlio)  -220,22, knygos  - 123,56, pašto prekės ir paslaugos  - 132,07, suvenyrai (įsigyti iš Seimo nariui pervestų lėšų)  - 272,25, suvenyrai (išduoti iš sandėlio) -754,04 , transporto priemonės eksploatavimas, techninė priežiūra, remontas  - 3 000,83, transporto priemonės nuoma ekskursijai - 471,00, viešosios informacijos rengėjų teikiamos paslaugos -  1 413,9.

Sakysite, kad LR Seimo nario darbas išties sudėtingas, jį dirbdamas Seimo narys neabejotinai turi išlaidų, kurios neturėtų pakenkti šeimos biudžetui. Sutinku. Bet matau ir kitokius pavyzdžius. Tame pačiame, LR Seime.

Štai Sauliui Skverneliui, kaip LR Seimo nariui, per tą patį laikotarpį užteko 881,33 „parlamentinio“ euro. LR Seimo narys Linas Antanas Linkevičius  išleido 178,81 euro. Na, sakysit, šitie ir iš Vyriausybės, ministerijos kišenės gali paimti. Būsite teisūs. Na, dar galėčiau pagirti už taupumą Gediminą Kirkilą, per devynis mėnesius išleidusį 584,18 euro, Moniką Navickienę, kuriai parlamentinėms išlaidoms užteko ir 375,77 euro. Sakysit, tiek jie ir dirbo. Kas ten žino. Užtat niekas nesuabejos, kad LR Seimo narių Ingridos Šimonytės ir Gabrieliaus Landsbergio veikla dar ir kaip pastebima. O būtent šie Seimo nariai ties išlaidomis, susietomis su parlamentine veikla, rašo riebų... nulį! Tai galima, pasirodo, dirbti parlamente, ir neperkant suvenyrų, gėlių, knygų, galima apseiti net be kuro automobiliui!

Leidžiamės ant žemės

Apsvaigus nuo tokio viešumo LR Seime, viltingai laukiau išlaidų išklotinių iš rajono Tarybos narių. Atsakymą gavau po savaitės. Dėkoju. Ir – cituoju:

„Ignalinos rajono savivaldybės Tarybos 2009 m. balandžio 23 d. sprendimu patvirtintu ,,Ignalinos rajono  savivaldybės tarybos veiklos reglamentas “ Nr.  T-478,  tarybos nariui su jo, kaip Tarybos nario, veikla susijusiom išlaidom apmokėti, kas mėnesį skiriama iki 0,7 minimalios mėnesinės algos dydžio išmoka. Praėjusiais metais tai buvo apie 280 eurų.

Tarybos nariams buvo skirta  ir panaudota, sekančiai:

2015 m.   skirta - 49,9 tūkst. Eur., panaudota  -   49,8 tūkst. Eur;

2016 m.   skirta – 61,9 tūkst. Eur., panaudota  -   58,1 tūkst. Eur;

2017 m.   skirta – 63,3 tūkst. Eur., panaudota  -   62,0 tūkst. Eur;

2018 m.   skirta – 65,4 tūkst. Eur., panaudota  -   64,0 tūkst. Eur.

Viskas? Viskas!

Skambinu Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Finansų valdymo ir apskaitos skyriaus vedėjai Vijolei Politienei, kuri visus eurus ir centus į eilutes surikiuoja, į kišenes sudėlioja. Ir išgirstu, kad sužinoti, kiek ir kam Ignalinos rajono Tarybos nariai išleidžia skirtus pinigus – nevalia. Nenumato įstatymas. Prašau parodyti įstatymą, kuris draustų tai daryti. Ir tokio – nėra. Formulė, jog tai, ko nedraudžia įstatymas, yra galima – čia negalioja.

Einu dar kartą pas merą, nes be jo rajone juk niekas nevyksta. Bet ir jis sako, kad sužinojusi ir paskelbusi, ką Tarybos narys pirko už pinigus, kurie skiriami kiekvienam Tarybos nariui su jo, kaip Tarybos nario, veikla susijusioms išlaidoms apmokėti, atskleisiu… asmens duomenis. Va tai tau! Nebent kiekvieno Tarybos nario paprašysiu to raštu, ir kiekvienas Tarybos narys raštu suteiks tokią malonę.

Broliai kurmiai, paskaičiuojam

O juk galėjau kai kuriuos ir pagirti. Juk, kaip matau iš man pateiktų skaičių, Ignalinos rajono Tarybos nariai per visus 2015-uosius sutaupė šimtą eurų! Visi po penkis eurus ar vienas kuris visą šimtą?!

Praėjusiais metais, patys matot, liko tūkstantis ir keturi šimtai eurų, 2017 metais – tūkstantis ir trys šimtai eurų. 2016-uosius apskritai reikėtų įrašyti į istoriją kaip taupymo metus, mat liko nepanaudota trys tūkstančiai ir aštuoni šimtai eurų! O gal tai tik per neapsižiūrėjimą? (2016-aisiais panašiai tiek į rankas per metus gavo minimalią algą uždirbantys.) Ir vėl būtų smalsu: visi po truputį aruodo nepašlavė ar vienas kuris kaip koks Landsbergis ar Šimonytė taupė? Tokia galimybė kaip ir įmanoma, mat skirtų pinigų kiekį padalijus iš 21 (tiek rajone turime Tarybos narių, įskaitant ir rajono merą), kiekvienam tais metais teko po 3 114 eurų.

Broliai kurmiai, skaičiuojam toliau. Ir tegu tik niekas nesako, jog – svetimus pinigus. Per visą kadenciją Ignalinos rajono tarybos nariams su jų, kaip Tarybos narių, veikla susijusioms išlaidoms apmokėti buvo skirta 240,5 tūkstančio eurų (kiekvienam – kone po 11,5 tūkstančio eurų). Labai taupydami išleido 233,9 tūkstančio eurų (kiekvienas – po 11 138 eurus). Sutaupė visi kartu 6,6 tūkstančio eurų (vidutiniškai kiekvienas – po 314 eurų). Tas, kas labai taupė, būtų dabar apsidžiaugęs, jei būtų pastebėtas ir pagirtas, mat kone kiekvienas šios kadencijos Tarybos narys mano, kad kėdė savivaldybėje padaryta ir pritaikyta specialiai jam, vieninteliam ir nepakeičiamam, tad, taupydamas rajono lėšas, nenorėtų, kad po rinkimų reikėtų keisti... kėdes.

Ką mano LR Seimo narys Gintautas Kindurys?

Įsukus šitą klausimų - (be) atsakymų ratą, atėjo pirmasis vasario penktadienis – puiki proga pasimatyti su Ignalinoje rinkėjus tokią vienintelę dieną priimančiu LR Seimo nariu Gintautu Kinduriu. Biure radau jį su padėjėja Onute Zaleckiene, jaukiai gurkšnojančius kavą. Atsiprašau – kavai buvo lemta atšalti.

Gintautas Kindurys buvo nustebintas, kad pagyriau jo praėjusių metų pirkinį – knygą už 5.25 euro, kartu pripažino, jog nepatogumo dėl to, kad išlaidos yra viešinamos, nejaučia. Tai jau sena praktika. Kiekvieną mėnesį Seimo nariui skiriama po vidutinį atlyginimą „pieštukams“. Gintautas Kindurys sakosi labai neskaičiuojąs, bet, kaip rodo ataskaitos, nelabai ir apsiskaičiuoja.

Delikačiai paklausė, į ką kreipiausi tuo ypatinguoju klausimu. Žinau gi, kad savivaldybės administracijos valytoja tokios informacijos man nesuteiks. Juk net Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Finansų valdymo ir apskaitos skyriaus vedėja tik atsiprašo, jog niekuo padėti negali. Kai ji negali, tai ir eini pas visagalį...

Dar sako LR Seimo narys, jog turėjau kreiptis raštu. Tuomet, suprantu, mėnesį laukčiau atsakymo, dar vieną mėnesį atsakymų į naujai iškilusius klausimus – ateitų ir pavasaris. Jau ir nauja Taryba būtų prisiekusi. Ir čia mane pamoko, kad tai turėjau pradėti daryti... prieš pusę metų. Drįstu pastebėti, kad žurnalisto  darbas tuo ir skiriasi nuo Seimo nario darbo, kad rezultato niekas nelaukia po pusės metų.

Maniau, kad Seimo narys, kaip buvęs miškininkas, padės man išeiti iš gūdaus klausimų miško, bet supratau – kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių.

Pasėdėjau ant kelmelio ir pati kelią atgalios radau…

Duoda – imam

Nutariau pasinaudoti proga pakalbinti LR Seimo nario Gintauto Kindurio padėjėją “valstietę” Onutę Zaleckienę. Kaip šios kadencijos rajono Tarybos narę, žinoma. Išgirdau juk patarimą, kad su kiekvienu turėčiau tartis asmeniškai. Tad klausiu Onutės, ar ji sutiktų paviešinti savas „kanceliarines“ išlaidas.

Pirmiausia ji priminė, kad Tarybos nario darbas yra ir sudėtingas, ir atsakingas. Pasidžiaugė tais, kurie išties ateina į posėdžius įsigilinę į klausimus, paminėjo, jog yra ir tokių, kurie absoliučiai nesuvokia, ko iš jų norima, laukiama. Čia priekaištas Tarybos nariams ar juos išrinkusiems rinkėjams?

Onutė Zaleckienė priminė, kad Tarybos nariui su jo, kaip Tarybos nario, veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto, biuro patalpų nuomos išlaidoms apmokėti, kiek jų nesuteikia ar tiesiogiai neapmoka savivaldybės administracija, kas mėnesį skiriama iki 0,7 minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžio išmoka. Pagal reglamentą, pasibaigus mėnesiui, Tarybos narys Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Finansų valdymo ir apskaitos skyriui iki kito mėnesio 10 dienos pateikia išlaidas patvirtinančius dokumentus (sąskaitas faktūras, paslaugų pirkimo sutartis, mokėjimo nurodymus, jo pasirašytus kasos aparatų kvitus), o skyrius, patikrinęs dokumentus, iki mėnesio 16 dienos perveda lėšas Tarybos nariui į nurodytą sąskaitą banke, neviršijant reglamento 29 punkte nustatyto dydžio išmokos.

Onutė Zaleckienė prisipažino, jog pasitaiko pirkinių, kurie „neįtelpa“ į vieno mėnesio išmokas. Tarkim, brangus kompiuteris ar išmanusis telefonas, kokį ir ji pati neseniai pirko už šias lėšas. Bet didžioji dalis pinigų skirta kurui (Onutė Zaleckienė gyvena Dūkšte ir kasdien važinėja į darbą Ignalinoje).

Griebiuos telefono. Didelių pirkinių prisipažino nepirkęs Tarybos narys socialdemokratas Vilius Cibulskas. „Viena kita kanceliarinė prekė, mokesčiai už telefoną, internetą, didžioji dalis teko kurui“, - taip pasakojo apie savo išlaidas, prisiminęs, kad, tarkim, praėjusių metų gruodį apskritai gal tik pusšimtį eurų išleido.

Kone taip pat klausiamas atsakė ir Tarybos narys tvarkietis Juozas Rokas: telefonas, internetas, kanceliarinės prekės, daugiausia – kuras. Per daug nebūna.

Prie jau paminėtų išlaidų Tarybos narys darbietis Alfonsas Gasparavičius paminėjo ir laikraščių prenumeratą, ir retas dovanėles, kurias nuveža, vykdamas į bendruomenių šventes, susitikimus.

Vienintelis rajono Tarybos narys nepartinis, antikorupcijos komisijos pirmininkas Vygantas Dilys turi savo biurą, už kurio nuomą iš dalies apmoka „kanceliariniais“ pinigais. Savo biurus, kiek žinau, rajone turi socialdemokratai, darbiečiai... Kur renkasi, tariasi, su rinkėjais susitinka kiti?

Tarybos narys konservatorius Vytautas Gimžauskas, nors ir prisipažinęs, jog leidžia pinigus, apie kuriuos čia diskutuojame, pavadino tai „įteisinta politine korupcija“ ir sakė, jog jų partijos programoje įrašyta nuostata mažinti šias išlaidas.

Dar šis tas malonaus ir apmokamo

Kalbinti Tarybos nariai priminė ir tai, kad, nors ir kukliai, bet jiems atlyginama ir už darbą, sugaištą laiką. Tai numatyta Ignalinos rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamente, kurio  25 punktas skelbia: „Tarybos nariams, išskyrus merą ir mero pavaduotoją (jei pavaduotojas pareigas atlieka ne visuomeniniais pagrindais), už darbą atliekant Tarybos nario pareigas yra atlyginama (mokama). Šis atlyginimas (užmokestis) apskaičiuojamas pagal skelbiamą Lietuvos ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydį, atsižvelgiant į faktiškai dirbtą laiką, kurio trukmė patvirtinama šiame Reglamente.“

Faktiškai dirbtas laikas – tai laikas, praleistas Tarybos, komitetų, frakcijų, įvairių komisijų bei grupių, kolegijos posėdžiuose, teritoriniu ar kitu pagrindu sudarytų įvairių tarybų posėdžiuose, taip pat laikas, sugaištas, vykdant Tarybos, mero, komitetų pirmininkų pavedimus. Posėdžio laikas, t. y. faktiškai dirbtas laikas, turi būti fiksuojamas posėdžių protokoluose. (Nuo šiol pradedu džiaugtis, kad Ignalinos rajono Tarybos posėdžiuose dešimtys sprendimų priimami tiesiog per rekordiškai trumpą laiką!)

Tuo galėtų susidomėti Tarybos narių darbdaviai, galimai nekreipiantys dėmesio į tai, kad jų darbuotojai darbo metu sėdi posėdžiuose, ir mokantys jiems atlyginimą, neatskaičiuojant kitur praleisto laiko.

Prie malonių, kurios gaunamos su Tarybos nario mandatu, reikėtų priskirti ir komandiruotes. Nes jei pagal mero potvarkį Tarybos narys atstovauja savivaldybei už jos ribų, savivaldybės administracija Vyriausybės nustatyta tvarka apmoka jo komandiruotės išlaidas. Čia iš srities – malonu ir naudinga.

Įmanomas taip pat atlyginimas Tarybos nariams už laiką susitikimuose su gyventojais. Tiesa, jis mokamas tik tuo atveju, jei susitikimas vyko ne rinkimų į savivaldybių Tarybas ar Seimą agitacijos laikotarpiu, jei susitikimo laikas buvo iš anksto paskelbtas ir tarnautojui, tvarkančiam darbo laiko apskaitą, pateiktas susitikimo protokolas (ar jo kopija).

Pasvarstymai

Čia norėčiau stabtelėti. Kadangi didžioji dalis išlaidų parodoma kaip mokestis už kurą, galiu manyti, kad mūsų Tarybos nariai labai dažnai vyksta į susitikimus su rinkėjais, vietose sprendžia jų problemas. Juk tik nedaugelis gali „nurašyti“ išlaidas kelionei į posėdžius: Editai Brukštuvienei tenka važiuoti iš Didžiasalio, Vytautui Sakalauskui – iš Rimšės, Manfredas Žymantas, kiek žinau, net iš Vilniaus atlekia... Kiti gi – kaip ir vietoj ratus suka, kai kas net savo automobilio neturi...

Ar kelionė į sodą ar pas uošvienę irgi laikytina Tarybos nario veikla, jei Reglamente tik už tokią numatyta atgauti patirtas išlaidas? Kodėl gi negalėčiau manyti, jog čekiai pristatomi už kurą, supiltą į švogerių ar nuosavam verslui tarnaujančias mašinas? Ar tuos čekius priimantys darbuotojai nepaklausia (tokia prievolė Reglamente numatyta), kokiais gi keliais nuvažiavo „valdišku“ kuru pašertas Tarybos nario automobilis, kokiame kaime su kuo susitiko rinkėjų tarnas? Atrodytų labai suprantama, kad numatytų lėšų naudojimas neturi sukelti privačių ir viešų interesų konflikto. Turėtų būti šimtu procentų skaidru.

Prisimenant kitas išlaidas, taip pat galima būtų pasvarstyti, ar Tarybos narys, juo nebūdamas, neturėtų telefono ar kompiuterio? Mokestį už ryšio paslaugas, internetą – galiu pateisinti. Bet, kai galima „nurašyti“ į išlaidas pinigus ne iš savo kišenės, dairomasi į tokius pirkinius, kurie nesutelpa į vieno mėnesio išlaidas. Ar galiu naiviai paklausti, kuo pokalbis išmaniuoju skiriasi nuo pokalbio paprastesniu telefonu? Gal išmanusis pats išsprendžia problemas?

Juk minėtasis Reglamentas įtvirtina ne bet kokį išlaidų, patirtų vykdant Tarybos nario pareigas, atlyginimą, o jų kompensacinį pobūdį. O prieš kompensuojant  galima būtų ir paklausti. Gal kai kuriuos atneštus čekius reikėtų perduoti Tarybos narių sutuoktiniams, kad šie pasirūpintų jų apmokėjimu iš šeimos biudžeto?

Labas rytas...

Vieną rytą netikėtai gavau Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Finansų valdymo ir apskaitos skyriaus vedėjos Vijolės Politienės elektroninį laišką. Jame rašoma: „Persiunčiu informaciją apie mero fondą – Ignalinos rajono savivaldybės tarybos sprendimus.

Bendra Ignalinos rajono savivaldybės reprezentacinėms išlaidoms skiriama suma 2018 metais buvo 30 tūkst. Eur, panaudota 26,1 tūkst. Eur, mero fondas jame sudaro 16 proc, kai galėtų būti 50 proc.

Šią informaciją meras visada pateikia savo metiniuose pranešimuose, todėl ankstesnių metų informacija juose tikrai yra.“

Priedas – minėti dokumentai.

Informacija yra žurnalisto duona, bet šįkart mero fondu kaip ir nesidomėjau. Bet jei norima skelbti – pasitarnausiu. Visuomenės interesui, taip sakant. Perskaičiusi – dar kartą perskaičiau. Ir dar kartą. O paskui nutariau Vijolei paskambinti. Tad tiems, kuriems rūpi mero fondas, paaiškinu šiuos skaičius paprasčiau.

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu, Ignalinos rajono savivaldybės taryba dar 2009 metais nusprendė sudaryti Ignalinos rajono savivaldybės mero fondą. Mero fondo lėšos naudojamos reprezentacijos reikmėms — atstovavimo Lietuvoje ir užsienyje išlaidoms finansuoti. Jo dydis kas mėnesį yra Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės vieno paskutiniojo paskelbto Lietuvos ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio. Taigi šiuo metu, kaip sakė Vijolė Politienė, artėja prie tūkstančio eurų.

Pirminiame dokumente mero fondu meras  galėjo naudotis neatsiskaitytinai. Kilus diskusijoms, sprendimas buvo redaguojamas ir dabar galioja tokia formuluotė: „Mero fondo lėšomis disponuoja Ignalinos rajono savivaldybės meras ir už jas kiekvieną ketvirtį atsiskaito Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriui iki kito ketvirčio pirmojo mėnesio pabaigos pateikdamas praėjusio ketvirčio išlaidas patvirtinančius dokumentus.“

Eiliniam piliečiui sunku būtų suvokti, kaip kas mėnesį gėlėms, knygoms, dovanėlėms išleisti kone po tūkstantį eurų. Bet rajono meras Henrikas Šiaudinis, kaip patikino Vijolė Politienė, to fondo neišnaudoja, labiau linkęs reprezentacinėms reikmėms leisti pinigus iš bendrųjų lėšų, skirtų reprezentacijai, kur prekės įgyjamos per viešuosius pirkimus. Taip, sako, skaidriau. Gal. Straipsnio pradžioje minėto tyrimo duomenimis, pozicija „Savivaldybės viešųjų pirkimų skaidrumas” Ignalinos rajone įvertinta 67 procentais.

Apie skaidrumą

...Prieini prie ežero ir žaviesi jo skaidrumu. Irdamasis valtimi ežero paviršiumi irgi neatsigroži, kad visa matai, kas net ant dugno guli. Šimtaprocentinis skaidrumas! O pabandyk įbristi, pasitaškyti – pakils ne tik purslai, bet ir purvas. Ir stebuklas išnyks. Bet jei ežeras nuosavas? Jei tvorom aptvertas? Dar blogiau - ledu sukaustytas. Kur čia įsibrisi. Viena viltis – pavasaris.

Vida Žukauskaitė

  • Dvi širdys – dvi istorijos, o sutapimų dešimt

Būna gyvenime keletas sutapimų, bet kad būtų jų tiek daug – neįtikėtina. Pernai, grįždama iš Vilniaus sostinės dienų, į kurias, kaip ir kasmet, važiuoja Ignalinos rajono neįgalieji, įsikalbėjau su  dviem Danutėm, abiem Kuodienėm.  Taigi dvi Danutės, dvi Kuodienės –  jau du sutapimai. Na, o kitus –  vienos šviesios, kaip žvaigždė, kitos tamsiaplaukės, trapios, kaip gėlė, sutapimus išsiaiškinau visai neseniai.

Danutė Kuodienė jau penkiolika metų gyvena Strigailiškyje. Ji – Belejūnaitė, vos pasaulėlį išvydusi Vilniuje, ilgąlaik gyveno Mielagėnų parapijoje ir dirbo tik prekyboje. Besidarbuodama šioje srityje, susipažino su kolege Danute – visuomeninio maitinimo žinove ir prasidėjusi nuo formalaus kontaktavimo jų draugystė tebesitęsia lygi šiolei.

Danutė Kuodienė (Lastakauskaitė) – Ceikinėlių žemės dukra. Nuo savo gimtinės nelabai nutolo, tik iki Ignalinos, kurioje moteris jau 37-tus metus skaičiuoja.

Abidvi Danutės, turėdamos trijų dešimčių darbo stažą, dabar nedirba. Tačiau senjorės, sudėjusios rankų, nesėdi. Jas nuolat lydi švelnumas, nuoširdumas,  optimizmas, todėl abidvi  nuolatos bendrauja su  žmonėmis, yra aktyvios rajono neįgaliųjų draugijos narės. Danutė Belejūnaitė – meno žmogus. Kuomet jos mintys vis skuba ir pavargsta, ji iš žolelių, kruopų, grūdų, samanėlių bei kitokių augaliukų kuria paveikslus. Jų priskaičiuoja apie dvidešimt. Įvairaus formato paveikslų puikuojasi ant neįgaliųjų draugijos  sienų, kiti, padovanoti draugams, pažįstamiems, giminėms, kolegoms. Danutei nesvetimos ir sporto šakos, ypač smiginis ir baudų mėtymas į krepšį. Už tai ji pelnė ne vieną medalį.

Praeitais metais gražius jubiliejus atšventė abi Danutės, o jos gimę 1948 metais:  Lastakauskaitė pavasary (balandžio 1 dieną), o Belejūnaitė – žiemą (gruodžio 27 d.) Tad Avinas su Ožiaragiu dažnai pagalvoja,  koks  gi joms išauš rytojus ir ar ne viską nusinešė vėjai?

Kokie dar sutapimai lydi mano pašnekoves, į visus klausimus atsakymai yra. Abidvi Danutės gimė tais pačiais metais. Abiejų  vyrai iš gretimų kaimų – Mėčionių ir Mėšonių. Deja, jie abudu jau paliko šį pasaulį, bet paliko ir po vieną palikuonį, šviesiaplaukei –  sūnų, tamsesnio gymio Danutei – dukrą, kurios viena atžala Aira puikuojasi žurnalo „Žmonės“ puslapiuose. Abidvi moterys antra santuoka nesusigundė. Gyvena jos po vieną ir dviaukščiuose daugiabučiuose namuose. Strigailiškyje gyvenančios Danutės marti Valda yra puiki kirpėja, o ir Ignalinoje gyvenančios Danutės sesuo Marytė pasirinko kirpėjos specialybę.

Be paliovos kalbėdamos apie save ir jųdviejų sutapimus, moterys neskaičiuoja, kokia amžiaus našta jas slegia. O gal neslegia?  Turbūt kad ne. Juk strigailiškietė energijos gauna gyvendama gamtos glėbyje, o ignalinietė – kasdien skubėdama į gamtą. Tuomet  ir suspurda dvi širdys, o mintys verčia galvoti, kaip surasti upę, kuri sujungtų ir išskirtų krantus.  Strigailiškyje tokia upė yra. Prie jos Danutės susitinka dažnai.

„Susipykę nė karto nebuvome, nes to padaryti nesugebėtumėm“, - tvirtina moterys ir maloniai šypsosi.

Ar suskaičiavai, mielas skaitytojau, kiek gi sutapimų  lydi mano kalbintas senjores? Ar tikrai jų yra dešimt?

Elena Mudėnaitė


  • TV programa. Skelbimai. Reklama 
  • Kitus rašinius skaitykite “Naujos vagos” laikraštyje
  • Skelbimai ir reklama priimami
Ateities g. 17, LT-30123 Ignalina
Tel. (8 386) 5 29 83
El. paštas naujavaga@ignet.ltnv.laima@ignet.ltnv.vida@ignet.lt
Paskutinis atnaujinimas: 2019-02-11 11:03:17
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata
 

  


 


  


 


  


 

 
 

 
 

 
 
© 2005 Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.