Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
Informacija apie Vidiškių seniūniją


Vidiškės

Vidiškių seniūnija yra Ignalinos rajono centre, pagrindinė jos gyvenvietė - Vidiškės - nuo Ignalinos nutolusi tik5 kilometrus. Seniūnijos plotas - tik kiek per 60 kvadratinių  kilometrų, iš kurių net 41proc. užima miškai, panašus plotas tenka žemdirbystei,  3 procentus teritorijos užima vandenys, likę plotai yra keliai bei gyvenvietės.

Seniūnijos teritorijoje gyvena kone pusantro tūkstančio žmonių, iš kurių per tūkstantį įsikūrę centrinėje Vidiškių gyvenvietėje. Vieni iš didesnių seniūnijos kaimų – Ažušilė, Kaneišiai, Rimšėnai, Maksimonys, Makniūnalaukė, bet net juose gyventojai tik dešimtimis teskaičiuojami. Daugiausia kaimų, kuriuose gyventojų ir dešimties nesutiksi, yra kaimų, kurių tik pavadinimai belikę.

 


Vidiškių dvaras

Vidiškės - gana sena gyvenvietė, pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėta 1630 m.  Vidiškių  dvarą, tuomet  valdė  didikai Rudaminos. Viename  laiške  Potencija Rudaminienė 1630 m rašo  pranešimą  apie  pabėgusius  iš Vidiškių  dvaro  valstiečius.   

Dvaras naujųjų šeimininkų buvo restauruojamas, bet po gaisro vėl teko jį tiesiog prikelti iš pelenų.  Dabar dvaras žavi savo didingumu ir svetingumu: naujasis dvaro šeimininkas Kęstutis Mozeris atidaro dvaro rūmų duris kultūriniams renginiams, pats remia kultūrą.

 


Vidiškių  dvaro parkas

Seniūnija patraukli dėl geros geografinės padėties (arti rajono centras), gražaus kraštovaizdžio. Pietinėje seniūnijos dalyje yra Ažušilės kraštovaizdžio draustinis su viena iš aukščiausių šalies kalvų - Būdakalniu bei įdomiu  Ažušilės kaimeliu, pilkapiais. Tarp miškų tyvuliuoja keletas ežerų. Šiaurės vakarinę seniūnijos teritorijos dalį kerta geležinkelis.


Vaizdas nuo Ažušilės kalvų

Atvykusius į Vidiškes nuo Ignalinos aukštais bokštais pasitinka Vidiškių Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčia, neseniai iškilmingai atšventusi savo pirmąjį šimtmetį. Rašytiniuose šaltiniuose dar1675 m. minima Vidiškių koplyčia. Vidiškių dvaro savininkas Jonas Kaminskis1828 m. pastatė bažnyčią, kuri1840 m. buvo atnaujinta. Vidiškėse kunigavo įžymus lietuvių kultūros švietėjas Silvestras Gimžauskas (1845–1897). Jis šiame krašte rinko liaudies kūrybą, kalbos ir etnografijos dalykus, platino knygas. 

Mūrinė bažnyčia Vidiškėse pastatyta ir pašventinta1906 m. Šią bažnyčią, kaip ir pirmąją, pastatė irgi Jonas Kaminskis (ano Jono anūkas).1921 m. Vidiškėse įkurta parapija.1933 m. kunigas Zigmas Žeidys bažnyčią suremontavo.1938 m. Vidiškių bažnyčioje įvestos lietuviškos pamaldos. Bažnyčia neogotikinė, kryžminio plano, vienabokštė, su žemesne abside, bokšteliais. Bažnyčioje esanti taikomoji dailė (2 dalmatikos ir arnotos) - kultūros paminklas.


Vidiškių bažnyčia


 

Vidiškėse, anuomet garsėjusioje darbščiais melioratoriais, šiuo metu įsikūrusi UAB “Meleksas”, yra gimnazija, kultūros įstaigos, bendrosios praktikos bei stomatologinis kabinetai. Čia yra ir dviejų seniūnaitijų centras.

Vidiškių seniūnijos teritorija  patraukli  savi kraštovaizdžiais. Vienas iš įdomesnių Vidiškių seniūnijos kaimų – Ažušilė, esantis už 5 kilometrų nuo Vidiškių. Kaime stūkso Būdakalnis (Ažušilės kalnas) – viena aukščiausių kalvų Lietuvoje (284,8 m), susidariusi paskutinio ledynmečio metu iš moreninio priemolio,žvirgždoriedulių. Apylinkėse įkurtas Ažušilės kraštovaizdžio draustinis. Išlikę žinių, kad, pastačius Vidiškių dvarą, į Ažušilę buvo perkelti baudžiauninkai iš Bališkių ir Strigailiškio. Caro ir lenkų valdymo metais Ažušilė buvo vadinama lenkiškai Zaborce ir priklausė Švenčionių apskrities Daugėliškio valsčiui. Po Pirmojo pasaulinio karo čia buvo lietuviška mokykla, vėlau lenkų paversta lenkiška. Lenkų okupacijos metais veikė „Ryto“ draugijos mokykla (1924-1932). Kaime yra maždaug7 metrų aukščio geležinis kryžius, skirtas Vytautui Didžiajam, kurį1930 m. pastatė šv. Kazimiero draugijos skyrius. Šiame kaime gimė aktorius Jonas Juodagalvis.

Netoli Ažušilės kaimo Vidiškių miške plyti Ažušilės pilkapynas. Yra 80 pilkapių. Atstumas tarp pilkapių įvairus - nuo šalia vienas kito iki 20 m. atstumu esančių. Sampilai 6-12 m. skersmens ir 0,3-1,3 m. aukščio su duobėmis ir griovių žymėm prie pagrindo. Pilkapiai būdingi I tūkstantmečio antrajai pusei – II tūkstantmečio pradžiai.

Prie Vidiškių-Ažušilės-Kūjiškės kelio yra Ažušilės piliakalnis. Tai 15-20 maukščio kalva, vadinama Piliakalniu. Kalvos viršuje yra vos išsiskirianti, maždaug20 milgio pietvakarių-šiaurės rytų kryptimi,10 mpločio aikštelė su iškiliu pietvakarių galu.1991 m. piliakalnis patvirtintas archeologijos paminklu. Šalia Ažušilės piliakalnio, į vakarus nuo Ažušilės kaimo kapinių, yra natūrali 15-20 m. aukščio kalva – sakralinis mitologinis objektas – Gaidžio kalnas.

Vidiškių seniūnijoje, šalia Ažubalio kaimo, Galų durpyno pelkių juosiamoje kalvoje yra Bajorų piliakalnis. Viršūnės aikštelė iškili, apvali, jos papėdėje rastas gyvenvietės kultūrinio sluoksnio liekanos.

Įdomus dabar jau nedidelis, praeityje  buvęs  apylinkės  centras, turėjęs savo mokyklą- Jonėnai. Yra išlikęs per šį kaimelį ėjusio brukavoto kelio ruožas.

Netoli Balčio ežero, prie kelio Ignalina – Dūkštas, yra Bališkių pilkapiai. Kukoriškės kapinėse stovi stogastulpis –kultūros paminklas.

Vidiškių seniūnijoje gimė ne vienas žmogus, tapęs žinomu Respublikoje ir net – pasaulyje. Jonėnuose gimė botanikė Rožė Žuklienė (g. 1929 m.), Kaneišiuose - daugkartinis Lietuvos slidinėjimo čempionas, medicinos m. dr. Česlovas Kondratavičius, Vinciškėje - Lietuvos biatlonininkas, pasaulio ir olimpinių žaidynių čempionas Algimantas Šalna.

Seniūnija  kartu su vietos bendruomene, Vidiškių  gimnazija  bei Vidiškių  dvaru organizuoja  daug gražių renginių. Kai kurie  iš  jų, kaip Kaziuko mugė, Motinos dienos minėjimas tapo tradiciniais. Juose dalyvauja ir kitų seniūnijų gyventojai.
 
 

 

Šiemet Vidiškės  šventė  savo 385 metų jubiliejų. Ta proga buvo  pašventinats Vidiškių  herbas  ir  vėliava.

                       


Skulptūra, skirta  Vidiškių 385 metų sukakčiai  pažymėti


 

Vidiškių seniūnijos bendruomenės

Vidiškių kaimo bendruomenė 

Pirmininkė – Stasė Savičiūnienė
Tel. 8 675 13 529
El. paštas vidiskiai@bendruomenes.lt

Dūdų krašto bendruomenė
Pirmininkas - Juozas Slabada

Paskutinis atnaujinimas: 2019-07-18 12:52:30
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata


Savaitės klausimas
Pasiūlykite savo klausimą

  


 


 



 




 


 


  


 

 
 

 




 

 
 
© Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.