Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
- NAUJIENOS -
2018.02.13
Ryškiausios Lietuvos šimtmečio asmenybės Ignalinos krašte. Kristina Skrebutėnienė

Kristina Sekonytė-Skrebutėnienė gimė 1855 m. Tverečiaus valsčiuje, Sekonų kaime. Anksti liko našlaitė. Būdama 25 metų amžiaus ištekėjo už Kuskų kaimo pusvalakininko ir muzikanto Skrebutėno. Susilaukė keturių vaikų. 1905 m. nuo persirgtos sunkios ligos moteris apako. Tačiau, anot pačios pasakymo, visus darbus dariusi ir akla būdama. Mirė 1943 m., bemaž sulaukusi 90 metų, palaidota Pivorų kaimo kapinėse, Ignalinos rajone. Iš šios moters, dar vadinamos dainų karaliene,  lūpų užrašyta apie 500 dainų (300 jų su melodijomis), pasakų, daugybė smulkiosios tautosakos pavyzdžių.


Visi šie turtai paskelbti daugelyje tautosakos rinkinių. Apie K. Skrebutėnienę yra rašę J. Aidulis, D. Sauka, B. Šaknys, S. Geda ir kt. Didįjį liaudies talentą suradęs ir atskleidęs Juozas Aidulis viename straipsnyje rašė: „Didžiausias mano, kaip tautosakos rinkėjo, atradimas – „nukelta nuo krosnies" nuostabaus talento dainų karalienė Kristina Skrebutėnienė iš Kuskų kaimo. Talentingos valstietės asmenybė, dramatiškas jos gyvenimas, žmogaus galios ir ištvermės pavyzdys, nuostabi atmintis, prikėlusi mums iš tolimos praeities ne vieną liaudies kūrybos perlą ar būties paveikslą.“ Išsaugant K. Skrebutėnienės atminimą labai daug yra nuveikusi Didžiasalio „Ryto“ gimnazija ir mokytoja Nijolė Keraitienė. Pirma vakaronė dainų karalienės atminimui gimnazijoje surengta 1984 metais. Nuo to laiko etnografinės vakaronės tapo gražia tradicija. Mokyklos kraštotyros muziejuje, kuris buvo atidarytas 1988 metais, eksponuojami ir nuolat papildomi stendai apie K. Skrebutėnienę, renkama įvairi etnografinė medžiaga, gausu įdomių eksponatų. 

Kraštotyrininkas Juozas Aidulis rašė: "Mano, kaip tautosakos rinkėjo, atradimo džiaugsmas - nukelta nuo krosnies nuostabaus talento dainų karalienė Kristina Sekonytė-Skrebutėnienė...Mokslininkai ir spaudos darbuotojai domisi ne tik jos kūrybiniu palikimu, bet ir talentingos valstietės asmenybe, dramatišku gyvenimu, žmogaus galios ir ištvermės pavyzdžiu, nuostabia atmintimi, prikėlusia mums iš tolimos praeities ne vieną liaudies kūrybos perlą ar buities paveikslą". 

2015 m. rugsėjo 19 dieną  paminėtos šviesios krašto asmenybės – lietuvių liaudies dainų karalienės – Kristinos Skrebutėnienės 160-osios gimimo metinės. Renginys prasidėjo Didžiasalio seniūnijos Pivorų kaimo kapinaitėse. Prie K.Skrebutėnienės kapo susirinko vietos gyventojai, giminaičiai, seniūnijos, savivaldybės atstovai. Buvo prisimintas sunkus žinomiausios krašto dainininkės gyvenimas, skambėjo jos dainos ir religinės giesmės. Seniūnijos pastangomis atnaujintą kapavietę pašventino Tverečiaus klebonas Antanas Domeikis. Prie medinio koplytstulpio sustoję Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos mokiniai Vaidas, Raminta, Greta, ir Viktorija susirinkusiems priminė dainininkės biografiją, mintis apie jos palikimą ir šviesią atmintį. Gražiai skambėjo iš K. Skrebutėnienės užrašyta jos dainuota daina „Žalioj girioj girelėj“. Minėjime dalyvavo dainininkės anūkės Gertrūda Taluntienė ir Aldona Radžiūnienė. Jos prisiminė, kaip senolė vasarą sėdėdavo kieme ant suolelio ir verkdavo, kaip ji leisdavo šaltas žiemas ant pečiaus, o anūkės susirangydavo prie jos ir prašydavo pasekti pasakų... „Saugokime mūsų šviesuolių atminimą, išlaikykime krašto tarmę ir papročius, būkime verti dainų karalienės atminimo...“,- kalbėjo savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis.

parengė Lina Kovalevskienė,

tel. (8 386) 52522, el.p. lina.kovalevskiene@ignalina.lt


 
Atgal   Spausdinti  
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata
 

  


 


  


 


  


 

 
 

 
 

 
 
© Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.