Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
Suteikiami pavadinimai gatvėms

Vykdant  Vyriausybės nutarimą, kaimų gatvėms suteikiami pavadinimai. Juos siūlo gyventojai, bendruomenės, kurių balsas ir lemia, koks bus gatvės vardas.

Tačiau siūlant pavadinimus ir siekiant išvengti klaidų, reikėtų atsižvelgti į Valstybinės lietuvių kalbos komisijos parengtą rekomendaciją „Dėl gatvių pavadinimų sudarymo ir rašymo“.  

Pagal Valstybinės lietuvių kalbos rekomendaciją gatvių vardais eina:

1. Abstrakčios reikšmės daiktavardžiai, dažniausiai vienaskaitos formos (Jaunystės g., Vilties g.).

2. Gamtos ir kitokių reiškinių bei objektų pavadinimai, paprastai vienaskaitos formos (Saulės g., Vaivorykštės g., Mokyklos g., Lankos g., bet gali būti – Lankų g.);

3. Augalų, gyvūnų, asmenų pavadinimai, paprastai daugiskaitos formos (Rūtų g., Beržų g., Klevų g., Brolių g.). Kai vardas siejamas su konkrečiu objektu, tinka vienaskaitos forma (Ąžuolo g. siejama su Stelmužės ąžuolu).

4. Dievybių, mitologinių būtybių pavadinimai (Žemynos g., Perkūno g.).

5. Apibūdinamosios reikšmės žodžiai (Ramioji g., Didžioji g.).

6. Vietovardžiai (Vilniaus g., Švenčionių g.). Rekomenduojami gatvių pavadinimai su krašto vietovardžiais, ypač nykstančiais ar išnykusiais.

7. Asmenvardžiai – garsių, kraštui ir  Lietuvai nusipelniusių žmonių vardai ir pavardės, slapyvardžiai (Jono Rustemo g., Žemaitės g., Zigmo Žemaičio g.). Rašomas visas vardas ir pavardė, išskyrus tradiciškai nusistovėjusius junginius (Dariaus ir Girėno g.).

Reikėtų prisiminti, kad gatvėms neteikiami gyvų asmenų vardai. Su asmenvardžiais reikėtų elgtis itin atsargiai. Žmonės neretai siūlo tik siauram ratui žinomo asmens vardą. Tokių pavadinimų reikia vengti, nes ilgainiui jie netenka prasmės. 

8. Istorinių, kultūrinių vietų, įvykių (datų), objektų pavadinimai (Vasario 16-osios g., Žalgirio g.).

Labiausiai rekomenduojami trumpi, neutralūs gatvių vardai. Labai gražu, kai gatvėms suteikiami išnykusių kaimų pavadinimai, taip pat skatinama pagrindinę gatvę vadinti to kaimo vardu (Kukutėlių gatvė (Kukutėlių kaime)).

Nerekomenduojama gatvės vardo sieti su dažnai trumpalaikiais simboliniais įstaigų, įmonių ar panašiais pavadinimais. Išimtis – gatvių, suplanuotų sodininkų bendrijų teritorijose, pavadinimai pagal tų bendrijų pavadinimus (Ąžuolo g. sodų bendrijoje „Ąžuolas“).

Nereikėtų siūlyti pavadinimų pagal toje gatvėje esančius įrenginius, kurie tam visai netinka (Siurblinės g., Sandėlio g.).

Taip pat pavadinimai nedaromi iš bendrinei kalbai neteiktinų žodžių.

Visi turėtume pasistengti, kad gatvių pavadinimai būtų gražūs, taisyklingi, informatyvūs ir skatintų  domėtis jų kilmės istorija.

Kalbos tvarkytoja Laima Sidorenkienė
Parengta pagal Valstybinės lietuvių kalbos komisijos rekomendaciją „Dėl gatvių pavadinimų sudarymo ir rašymo“.

Paskutinis atnaujinimas: 2017-01-16 16:07:36
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata


Savaitės klausimas
Pasiūlykite savo klausimą

  


 


  
 


 


  


 

 
 

 
 

 
 
© 2005 Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.