Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
- NAUJIENOS -
2017.12.05
Vakarams prailgus

Tą šeštadienio vakarą Grybėnų kaimo seklyčioje sunkiai tilpo gausus būrys svečių ir vietos gyventojų. Skambėjo dainos, sukosi poros ir ilgai negeso šviesos seklyčios languose...Baigiantis lapkričiui, čia vyko Kazitiškio seniūnijos bendruomenių renginys „Vakarams prailgus“. Trečiąjį kartą draugėn susirinko Švedriškės, Kazitiškio, Grybėnų bendruomenių atstovai ir svečiai. Šį kartą vieni kitų amatininkų ir tautodailininkų darbais pasigrožėti bei Dūkšto dainų ansamblio paklausyti.


Vakaronę pradėjęs seniūnas Drąsutis Jelinskas kalbėjo, kaip smagu matyti tokį gausų būrį seniūnijos gyventojų, ir paskelbė, kad vykdant projektą „Savo žemėje, čia ir dabar, o ne kada nors“, finansuojamą programos „Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2017–2019 metų veiksmų plano“ 2.3 priemonės „Remti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ lėšomis, įsigyta kilnojamoji įgarsinimo įranga bus išbandyta dar šį vakarą, o palapinė-paviljonas lauks šiltesnių dienų. „Svarbiausia ne daiktai, o tai, kad surandame laiko visi susitikti, aktyviau bendrauti ir geriau pažinti vieni kitus, – dėkodamas bendruomenėms už aktyvų dalyvavimą ir išmonę sakė seniūnas.

Šventės akcentas – darbų paroda – stebino rankdarbių gausa, auksarankių išmone. Galėjai tik stebėtis, kokiais talentais apdovanotos ir kokios meniškos prigimties yra šių bendruomenių moterys. Ir ko tik čia nebuvo: iš džiovintų vaisių ir sėklų suvertų karolių, austų rankšluosčių ir lovatiesių, pieštų ir kryžiuku siuvinėtų paveikslų, fotografijų, nertų servetėlių ir įvairiausių mezginių: skraisčių, skarelių, sijonų ir kitų drabužių, pirštinių, rankinių, lipdinių ar išmoningų darbelių iš siūlų ar laikraščių – visko ir neišvardinsi.

Vakaro šeimininkė, Grybėnų kaimo seklyčios laisvalaikio organizatorė Jolita Rimkovienė pristatydama parodą pasidžiaugė gražiais ir kūrybingais darbščiųjų kaimo moterų darbais: „Gėrimės jūsų kuriamu grožiu, dėkojame už tautos vertybių puoselėjimą ir už tai, kad skirdamos daug laiko ir jėgų savo kuriamais darbais garsinate bendruomenes ir Ignalinos kraštą.“ Iš Švedriškės kaimo bendruomenės puikių darbų parodai atvežė Vita Nasevičiūtė, Genutė Avižienienė, Stanislava Kliukienė, Lina Skipitytė ir Nijolė Skipitienė. Kazitiškio bendruomenė pristatė mezgėjų Valerijos Aleknienės, Aldutės Urbonienės, Onutės Maciuleviečienės ir jaunosios menininkės Valerijos Laptevos darbų. Grybėnų kaimo bendruomenė džiaugėsi savo kūrėjų: Albinos Būgienės, Irenos Šalnienės, Onos Cicėnienės, Galinos Šaukštel, Valerijos Makoveckienės, Lauros Šalnaitės, Dovydo Cicėno įdomiais ir išradingais darbais.

Audimas ir nėrimas keliauja iš kartos į kartą

Prasminga, kai audimo, nėrimo ar mezgimo amatas keliauja iš kartos į kartą. Štai Albina Būgienė, garsi Grybėnų kaimo audėja ir verpėja, sako, kad verpti ją išmokiusi senelė. Pati Albina senokai audžia kilimus, staltieses, lovatieses, rankšluosčius. Dalyvauja įvairiose parodose Ignalinoje ir Vilniuje.

Valerija Aleknienė iš Kazitiškio ne tik mezga drabužius, neria dailiausias servetėles, bet ir kryžiuku siuvinėja paveikslus, staltieses. Nuo 15-os metų megzti pati išmokusi, džiaugiasi galėdama dailiųjų amatų paslaptis perduoti dukrai, marčiai, anūkei.

Mezgimas – gyvenimo būdas

Galina Šaukštel, megzti išmoko iš tėvo – jis mezgė ne tik pirštines, bet ir megztinius. Galina mezga virbalais ir neria Tuniso vąšeliu paltus, sukneles, kostiumus ir kitus drabužius. Jos darbai itin tikslūs ir kruopštūs.

Mezga, siuvinėja, neria ir Kazitiškio kaimo gyventoja Onutė Maciulevičienė. Ši darbšti moteris jau daugelį metų dalyvauja įvairiose parodose, o jos megztais žaislais džiaugiasi mažieji Ignalinos bibliotekos lankytojai.

Mezgimo naujovėmis besidominti Irena Šalnienė megzti pramoko dar mokyklos suole. Daugiau įgūdžių įgijo iš tetos ir bendraminčių. Šiandien mezga kumštines ir pirštuotas pirštines, įvairius drabužius, lengvas tarsi pūkas skaras. Kiekvieną pavasarį Irena organizuoja ir Pasaulinę mezgimo viešumoje dieną, kurioje aktyviai dalyvauja ne tik Grybėnų, bet ir aplinkinių bendruomenių mezgėjos.

 

Jaunieji kūrėjai

Smagu, kad parodoje galėjai pamatyti ir jaunosios kartos darbų. Gražiais, moderniais darbais stebino Laura Šalnaitė: įmantriu nertu papuošalu, kruopščiai vašeliu nerta rankine, dailiai megztomis riešinėmis. Akį traukė abiturientės Julijos Laptevos tapyti paveikslai, iš karoliukų sukurtas Linos Skipitytės paveikslas ir Vitos Nasevičiūtė meniškai siuvinėti piešiniai, Dovydo Cicėno fotografijos.

 

Kai idėjos kirba galvoje

Įvairiais darbeliais nuo vaikystės užsiimanti Valerija Makoveckienė nuolat pilna idėjų ir sumanymų. Jos kūriniai piešti, siūti, megzti, lipdyti... Savo idėjoms įgyvendinti ji naudoja gamtines medžiagas, siūlus, laikraščius ir pan. Šį kartą parodoje žavėjomės višta, padaryta iš laikraščių, puikia vaza, nuotaikinga raganaite ir kitais kūriniais.

Onos Cicėnienės rankomis daryti vėriniai nepaliko abejingų. Karoliai suverti iš įvairiausių sėklų ir džiovintų daržovių, kaip antai: saulėgrąžų, pupelių, pjaustytų ir džiovintų obuolių, kriaušių, morkų.

Akivaizdu, kad šių kūrybingų moterų galvose kirba daugybė minčių ir ateityje savo darbais jos tikrai dar nustebins.

 

Sveikinimai, linkėjimai, apdovanojimai

Visos kūrėjos apdovanotos padėkos raštais, atminimo dovanėlėmis ir pakviestos pasveikinimui scenoje. Audėjos, mezgėjos, siuvinėtojos ar tiesiog darbščios ir išmoningos seniūnijos moterys, kurių rankose gimsta daugybė gražių daiktų, tą vakarą vos tilpo nedidelėje seklyčios scenoje.

O kokia vakaronė be dainų? Susirinkusius nuoširdžiai sveikino Dūkšto dainų ansamblis, vadovaujamas Dangutės Urbonienės – padovanojo nuotaikingų dainų pynę, gražių sveikinimų ir linkėjimų puokštę.

Po smagaus koncerto ir apdovanojimų dar ilgokai netilo kalbos prie kavos puodelio, skambėjo dainos, sukosi poros. Ir kaip nesilinksminti, jei kaimynai tokie šaunūs ir tylūs advento vakarai jau atėjo.

Padėka

Grybėnų kaimo bendruomenė dėkoja:

Ignalinos r. savivaldybei, Kazitiškio seniūnijai už paramą organizuojant vakaronę,

Dūkšto dainų ansambliui už džiugias akimirkas ir gebėjimą jautriai pasibelsti į žiūrovų širdis,

Švedriškės ir Kazitiškio kaimo bendruomenėms už bendrystę,

Vakaro šeimininkėms už vaišėmis nukrautus stalus.

 

Elvyra MATAČIŪNIENĖ

Grybėnų kaimo bendruomenės narė

 

 

Nuotraukos

Gabrielės Tomaševič

 
Atgal   Spausdinti  
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata
 

  

 

 


  


 

   


 

 
 

 
 

 
 
© 2005 Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.