Į pradžią IGNALINOS
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
Faks. (8 386) 53 148
El. paštas info@ignalina.lt
 Struktūra ir kontaktai  Teisinė informacija  Veiklos sritys  Korupcijos prevencija  Administracinė informacija  Paslaugos
Versija neįgaliesiems
- NAUJIENOS -
2019.06.14
Gedulo ir vilties dieną žmonės kviesti ištarti, išgirsti ir išsaugoti

Birželio 14-ąją Ignalinoje, prie kryžiaus tremtiniams, paminėta Gedulo ir vilties diena bei prisijungta prie projekto „Misija Sibiras“ įgyvendinamos atminties akcijos „Ištark, išgirsk, išsaugok“. Ši akcija Lietuvoje vykdoma trečius metus ir ja siekiama išsaugoti daugiau nei 100 000 tremtinių bei politinių kalinių vardų bei likimų. 


 

Renginys prasidėjo prieš pat vidurdienį visuotine tylos minute. Prisiminti skaudžiausi tautos išgyvenimai ir kalbėta apie viltį, kad tai niekada daugiau nepasikartos. Prieš 78-erius metus, 1941-ųjų birželio 14-ąją, 3 val. ryto pradėti masiniai Lietuvos gyventojų trėmimai į atokiausius Sibiro regionus. Lyg juodas debesis, lyg baisi neganda uždengė be kaltės pasmerktųjų namų, sunaikino jų svajones ir planus.  Tą juodąją naktį iš  Ignalinos rajono ištremta keliolika šeimų – apie 50 žmonių iš Ignalinos, Dūkšto, Paberžės, Rimšėnų, Krivasalio, Šulgų, o iki 1953 metų – apie 1260 gyventojų. Iš Lietuvos buvo ištremta daugiau nei 300 tūkstančių žmonių.

Renginyje dalyvavo būrelis ignaliniečių, kalbėjo savivaldybės mero pavaduotojas Manfredas Žymantas, Europos parlamento narys Bronis Ropė, Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Ignalinos skyriaus vadovas Vytautas Gimžauskas. „Iš mūsų šeimos neišvežė nieko, senelį atvežė iki geležinkelio stoties ir paleido. Matyt, taip jau buvo lemta...“,– pasakojo vicemeras M. Žymantas. Jis akcentavo atminties išsaugojimo svarbą, nes kol bus gyva praeities atmintis, tol tauta gyvuos ir turės ateitį.

Vytautas Gimžauskas sakė, kad jo tėveliai patyrė tremtį ir jam visam gyvenimui išliks motinos žodžiai apie važiavimą į Sibirą, kai kelio posūkyje ji iš abiejų pusių matė tik daugybę vagonų ir pagalvojo: „O Dieve, negi pusę lietuvos išveža“.  Tremtyje žmones gelbėjo, padėjo ištverti viltis, kad Lietuva bus laisva, malda ir daina. „Laisvės niekas nedovanoja, turime daryti viską, kad Lietuva amžinai būtų laisva“,– sakė europarlamentaras B. Ropė. Vėliau buvo padėtos gėlės prie kryžiaus tremtiniams ir prie paminklo žuvusiems už Lietuvos laisvę. Klausytasi ansamblio „Iš širdies“ atliekamų dainų.

Prie akcijos „Ištark, išgirsk, išsaugok“ prisijungusiai Ignalinai buvo skirta  knyga su 5 tūkstančiais ištremtųjų vardų ir pavardžių. Kiekvienas akcijos dalyvis skaitė po kelis knygos puslapius, kur prie pavardžių pažymėta, ar tas žmogus grįžo, negrįžo  į Lietuvą, ar jo likimas nežinomas. Kiekvienas skaitęs gavo atminimo atviruką ir ženklelį. Pirmasis skaitymus pradėjo vicemeras M. Žymantas, vėliau skaitė ir europarlamentaras, ir tarybos nariai, jaunimo atstovai, mokytojai, tremtiniai.

 

Skaičiuojama, jog sovietų vykdytų represijų laikotarpiu Lietuvoje nukentėjo daugiau nei 300 000 žmonių, kurie buvo pasiųsti į kalėjimus ar tremties vietas, išsibarsčiusias po visą Sovietų Sąjungą. Jeigu būtų norima įgarsinti kiekvieną ištremtų ar įkalintų tautiečių vardą, pavardę ar likimą, tai užtruktų 15 parų.

parengė Lina Kovalevskienė,

tel. (8 386) 52522, el.p. lina.kovalevskiene@ignalina.lt

 
Atgal   Spausdinti  
Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis


Naujienų prenumerata


Savaitės klausimas
Pasiūlykite savo klausimą

  


 


  
 


 


  


 

 
 

 
 

 
 
© Ignalinos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Į viršų (Left Alt+z Enter) Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.