Ignalinos rajono savivaldybė

Grožėkis, ilsėkis, pramogauk...
Biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
El. paštas info@ignalina.lt
- NAUJIENOS -
2020.07.31
Liepos mėnesį dominę kalbos kultūros klausimai

Ar gali būti „iššaukiantis elgesys“? Toks pasakymas netaisyklingas. Dalyvis „iššaukiantis(-i)“ nevartotinas reikšmėmis „įžūlus(-i)“, „provokuojamas(-a)“. Taigi turėtų būti „įžūlus elgesys“, „provokuojamas elgesys“.


Ar vartojamas terminas „laminatas“?

Taip, tai vartojamas terminas. „Tarptautinių žodžių žodyne“ teikiama tokia žodžio „laminatas“ reikšmė – daugiasluoksnė lakštinė medžiaga iš sintetinėmis dervomis įmirkyto ir išdžiovinto popieriaus ar audinio.

Ar reikia skirti žodį „pavyzdžiui“?

Po žodžio „pavyzdžiui“ kablelis gali būti nerašomas, kai jis sakinyje atlieka jungiamojo žodžio funkciją: „Kai kuriose miško vietose, pavyzdžiui(,) eglynuose, buvo pažliugę.“

Jeigu žodis „pavyzdžiui“ suprantamas kaip įterpinys, jis skiriamas kableliais: Mes, pavyzdžiui, niekada neketinome vykti į šią kelionę.

Kartu ar atskirai rašoma „kaipmat“?

Žodžių junginiai bei samplaikos, sutrumpėjus bent vienam jų nariui, kuris atskirai negali būti vartojamas, ir likus tik vienam kirčiui, rašomi vienu žodžiu – „kaipmat“.

Ar galima vartoti žodį „nekurie“?

„Nekurie“ – nevartotinas vertinys. Jį taisome – „kai kurie“, „šiokie tokie“, „kurie ne kurie“ ir pan.

Kaip vertinamas dabar ypač paplitęs prieveiksmis „galimai“?

Prieveiksmis „galimai“ vertinamas kaip gyvajai kalbai nebūdingas ir vengtinas, tačiau dažnai dalykinėje kalboje jo išvengti nelabai įmanoma. Šis terminas pateisinamas sudėtiniuose terminuose, kai dalelytė „galbūt“ netinka. Pavyzdžiui, „galimai teršiama teritorija“.

Kur įmanoma, prieveiksmio „galimai“ reikėtų vengti: „pateikti galimai neteisingi duomenys“. Galėtume taisyti: „pateikti duomenys, kurie gali būti neteisingi (kurie galbūt neteisingi)“.

Kada rašomas brūkšnys, o kada – brūkšnelis?

Brūkšnys yra skyrybos ženklas, juo skiriamos sakinio dalys, sakinių dėmenys, tiesioginė kalba. Brūkšnys rašomas su tarpais. Brūkšnys taip pat rašomas tarp dviejų ar daugiau žodžių ar skaitmenų, žyminčių daiktų bei reiškinių vietos, laiko, kiekio, eilės ribas (pvz.: Traukinys Vilnius–Kaunas išvyks laiku. Lankytojai priimami 12.30–16.30 valandomis. Bibliotekoje lankausi 2–4 kartus per savaitę). Brūkšnys riboms žymėti gali būti rašomas be tarpų, ypač tarpai nepaliekami tarp ribas žyminčių skaitmenų.

Brūkšnelis rašomas tarp dviejų (kartais ir daugiau) sintaksiškai lygiaverčių žodžių, nusakančių vieno daikto, reiškinio ar vienos ypatybės pavadinimą (pvz.: lopšelis-darželis, paskaita-koncertas ir kt.)

Kaip turi atrodyti lietuviškos kabutės?

Lietuviškų kabučių grafinė raiška yra „ABC“. Sulietuvintose programos „Word“ laidose lietuviškos kabutės automatiškai pakeičiamos vietoj angliškųjų. Prireikus lietuviškas kabutes galima surinkti kodu: nuspaudus klavišą „Alt“ surenkamas atidaromųjų kabučių kodas 0132 arba uždaromųjų – 0147.

Ar vartotinas žodis „pleneras“?

Taip, tai tarptautinis žodis. Pleneras – tapymas gamtoje.

Kaip kirčiuoti: „žiūriù“ ar „žiū̃riu“?

Esamojo laiko I asmens veiksmažodis „žiūriù“ kirčiuojamas žodžio pabaigoje (ant u kairinis kirčio ženklas). Jei dviskiemenių ar daugiaskiemenių veiksmažodžių esamojo ar būtojo kartinio laiko trečiojo asmens priešpaskutinis kirčiuotas skiemuo yra tvirtagalis arba trumpasis (žiū̃ri), tai tų laikų vienaskaitos pirmajame ir antrajame asmenyje kirtis nušoka į galūnę.

 

 

Parengė kalbos tvarkytoja Laima Sidorenkienė.

Rengiant atsakymus naudotasi Valstybinės lietuvių kalbos komisijos konsultacijų banku, „Dabartinės lietuvių kalbos žodynu“, „Tarptautinių žodžių žodynu“, leidiniu „Lietuvių kalbos rašyba ir skyryba“.

 
Atgal   Spausdinti  
Naujienų prenumerata