Ignalinos rajono savivaldybė

Grožėkis, ilsėkis, pramogauk...
Biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
Tel. (8 386) 52 096
El. paštas info@ignalina.lt
- NAUJIENOS -
2021.01.05
Gruodžio mėnesį visuomenę dominę kalbos kultūros klausimai

Ar vartotinas žodis „baneris“?

„Baneris“ – nevartotina svetimybė. Vartotini pavadinimai: „reklaminė juosta“, „reklamjuostė“, „reklaminis paveikslėlis“, „reklaminis langelis“, „kaičioji reklama“.


Rašyti kartu ar atskirai: „ne laiku“ ar „nelaiku“?

Rašoma atskirai, t. y. „ne laiku“. Skyrium su neiginiu „ne“ rašomi daiktavardiniai prieveiksmiai, kurių negalima susieti su daiktavardžiais, turinčiais priešdėlį „ne-“: ne juokais, ne namie, ne staiga ir pan.

Ar vartojamas terminas „bendradarbystė“?

Taip, šis žodis reiškia bendradarbiavimą ir sinonimiškai gali būti vartojamas šalia vyriškosios giminės daiktavardžio „bendradarbiavimas“.

Ar galima vartoti terminą „marmitas“?

„Tarptautinių žodžių žodyne“ teikiama tokia žodžio marmitas reikšmė: „šildymo aparatas pagamintam maistui laikyti, kad neatauštų; ppr. tai kokio nors prietaiso šildoma kilnojamoji spinta su vandens vonia (į ją dedami indai su maistu)“.

Ar vartotinas terminas „suverenitetas“?

Taip, tai vartotinas tarptautinis žodis. Pirmenybė teikiama lietuviškam žodžiui „nepriklausomybė“, o „suverenitetas“ laikomas šalutiniu normos variantu.

„Tarptautinių žodžių žodyne“ teikiamos tokios žodžio „suverenitetas“ reikšmės: 1. valstybės nepriklausomybė – teisė savarankiškai tvarkyti savo vidaus ir užsienio reikalus; 2. kiekvienai tautai priklausančių aukščiausių teisių visuma; 3. kiekvienos valstybės piliečių teisė savo nuožiūra nustatyti jos santvarką.

Ar taisyklinga sakyti: „savo gyvenimą pašventė kilniam tikslui“?

Veiksmažodžio „pašvęsti“ viena iš reikšmių yra „skirti jėgas, gyvenimą kokiam tikslui“. Todėl pasakymas „savo gyvenimą pašventė kilniam tikslui“ yra taisyklingas.

Ar taisyklingas pasakymas „Sausio 13-oji ilgam išliks visų atmintyje“?

Netaisyklingas. Naudininkas „ilgam“ neteiktinas vartoti laikui, nesusijusiam su tikslu ar paskirtimi, reikšti. Taisome prieveiksmiu „ilgai“: „Sausio 13-oji ilgai išliks visų atmintyje“.

 Ar reikia kabučių: Dakaro ralis?

Nereikia. Dakaro ralis (paprasčiau vadinamas Dakaru arba iš seniau žinomu pavadinimu Paryžiaus–Dakaro ralis) – kasmetinės bekelės ralio reido lenktynės.

Nuo 1978 m. Dakaras paprastai prasidėdavo Europoje (dažniausiai Paryžiuje) ir vykdavo Afrikos dykumomis (dažniausiai finišuodavo Senegalo sostinėje Dakare). Taigi pavadinimas atsirado pagal vietos pavadinimą. Keičiantis situacijai, keitėsi ir ralio vietos, tačiau pavadinimas išliko.

Kaip kirčiuoti žodį „akiniai“?

Daiktavardis „akiniai“ yra 3b kirčiuotės ir kirčiuojamas taip: akiniaĩ, akinių̃, akiniáms, ãkinius, akiniaĩs, akiniuosè.

„Sūris su pelėsiais“ ar „pelėsinis sūris“?

Kaip terminas vartotinas žodžių junginys „pelėsinis sūris“. Laisvuosiuose stiliuose galimi abu pavadinimai, nes jie taisyklingi.

Parengė kalbos tvarkytoja Laima Sidorenkienė.

Rengiant atsakymus naudotasi Valstybinės lietuvių kalbos komisijos konsultacijų banku, Terminų banku, „Dabartinės lietuvių kalbos žodynu“, „Tarptautinių žodžių žodynu“, „Kalbos patarimais“.

 
Atgal   Spausdinti  
Naujienų prenumerata