Ignalinos rajono savivaldybė

Grožėkis, ilsėkis, pramogauk...
Biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
Tel. (8 386) 52 096
El. paštas info@ignalina.lt
- NAUJIENOS -
2021.01.14
Gyventojų dėmesiui! Ledas dar nesaugus!

Vos paspaudė pirmas šaltukas ir vandens telkiniai pasidengė plonu ledu, ant jo suskubo lipti žvejai. Nejaugi sugauta žuvelė yra verta  rizikavimo gyvybe? Jau ir šių metų sausio 9 d. Ignalinos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai gelbėtojai 11.11 val. gavo iškvietimą, jog ant Paplovinio ežero, skęsta žvejys. 


11.20 val. atvykus pirmosioms priešgaisrinėms gelbėjimo pajėgoms į įvykio vietą, žvejys pats buvo išlipęs į krantą, medikai jį apžiūrėjo, pagalbos neprireikė. Šįkart viskas baigėsi laimingai, tačiau ne visada taip gali pasisekti.

Primename, ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Tačiau, kad jis išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm. Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, o taip pat arti krūmų ir nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka ir išteka upeliai, prie šaltinių.

Ypatingai pavojingas ledas atodrėkių metu, kai ant jo būna vanduo ir sunku įvertinti jo tvirtumą. Jei vis tik įlūžote, nepasiduokite panikai ir nepraraskite savitvardos. Ropškitės ant ledo į tą pusę iš kur atėjote, o ne plaukite pirmyn. Nesikapanokite vandenyje ir visu kūno svoriu neužgulkite ledo krašto. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Pasistenkite kaip galima daugiau krūtine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą. Užšliaužus ant ledo, negalima tuojau pat stotis. Reikia nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis. Tik išlipus ant kranto reikia bėgti, kad sušiltumėte ir kuo greičiau pasiekti šiltą vietą.

Jeigu pamatėte skęstantį žmogų, pirmiausia kvieskite gelbėtojus skubiosios pagalbos telefonu 112 ir kuo tiksliau nurodyti adresą. Jeigu galite jam padėti, reikia veikti greitai ir ryžtingai, nes žiemą vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę drabužiai neleidžia ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje. Artintis prie eketės reikia labai atsargiai, geriausia šliaužte, plačiai ištiesus rankas. Jei yra galimybė, po savimi pasidėkite lentą ir šliaužti ant jos. Prišliaužti prie pat eketės krašto negalima, nes ledas įlūš, jeigu jūs mėginsite skęstančiajam paduoti ranką ir jį ištraukti. Ledas išlaiko žmogų tik už 3–4 m nuo eketės krašto, todėl skęstančiajam reikia ištiesti lazdą, lentą ar numesti virvę. Gelbėjimui galima panaudoti ir tvirtai surištus šalikus. Jeigu nelaimės vietoje yra keli gelbėtojai, jie gali paimti vienas kitą už kojų ir atsigulę ant ledo sudaryti grandinę iki eketės. Ištraukus žmogų ant ledo, reikia su juo kuo toliau šliaužti nuo pavojingos vietos ir kaip galima greičiau skendusįjį pristatyti į šiltą vietą. Čia nukentėjusį ištrinti, duoti karštos arbatos, perrengti sausais rūbais, suteikti pirmąją pagalbą.

Taip pat informuojame, jog visi žvejai ant ledo privalo turėti smaigus, nepriklausomai nuo jo storio ar kitų aplinkybių. Taip nustato Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklės. Smaigus reikia nešiotis taip, kad netikėtai įlūžus būtų galima jais greitai pasinaudoti. Nesilaikantiems reikalavimo turėti smaigus gresia administracinė atsakomybė – įspėjimas arba bauda.

Be smaigų žvejams rekomenduojama turėti virvę arba bent jau šaliką, kurį nelaimės atveju galima panaudoti kaip virvę. Saugiausia žvejoti ant ledo – vilkint neskęstantį kostiumą, bet žinoma, ne kiekvienas išgali jį įsigyti. Saugios žvejybos!
Parengė

Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos

Ignalinos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos

inspektorė Lina Baušienė

 
Atgal   Spausdinti  
Naujienų prenumerata