Ignalinos rajono savivaldybė

Grožėkis, ilsėkis, pramogauk...
Biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
El. paštas info@ignalina.lt
- NAUJIENOS -
2019.11.01
Spalio mėnesį dominę kalbos kultūros klausimai

„Laukti liko pora metų“ ar „laukti liko porą metų“?

Pirmenybė teikiama daiktavardžio vienaskaitos galininkui „laukti liko porą metų“, tačiau ne klaida ir pirmasis variantas.


 

Kas yra „tremperis“?

Akademiniame „Lietuvių kalbos žodyne“ teikiamas žodis „trempelis“ – stogo paaukštinimas ant stulpelių. Forma „tremperis“ yra tarminis „trempelio“ variantas. Taigi kalbama apie paaukštintą tvartą, tvartą su palėpe. Šis nelietuviškos kilmės žodis dažnai vartojamas inventorizacijos bylose. Vietoj jo reikėtų rinktis junginius „tvartas su palėpe“, „paaukštintas tvartas“.

Ar vartojamas terminas „planšetinis kompiuteris“?

Taip, terminas „planšetinis kompiuteris“ teikiamas „Enciklopediniame kompiuterijos žodyne“.

„Solfedis“ ar „solfedžio“?

Kaip terminas vartotina nelinksniuojamoji forma „solfedžio“ (dėstant solfedžio, susiduriama su nuolatine kaita). Linksniuojamoji forma „solfedis“ gali būti pavartojama laisvuosiuose stiliuose (man nesiseka solfedis).

Ar vartojamas žodis „palivarkas“?

Šių dienų požiūriu tai istorizmas, kuriam atitikmens neturime. Žodis „palivarkas“ (ne „polivarkas“) vartojamas vietovardžių žodynuose.

„Lygiavertis su kuo“ ar „lygiavertis kam“?

Pagrindinis normos variantas yra „lygiavertis kam“ (aukštasis universitetinis išsilavinimas – išsilavinimas, įgytas Lietuvos aukštosiose mokyklose baigus universitetinių studijų programas, pagal kurias suteikiama aukštojo mokslo kvalifikacija, arba kompetentingos institucijos pripažintas kaip jam lygiavertis išsilavinimas).

Ar galima taisykles patalpinti interneto svetainėje?

Žodis „talpinti“ reiškia „daryti, kad tilptų“. Taigi kalbant apie informacijos dėjimą į internetą žodis „talpinti“ netinka. Taisome „paskelbtas, skelbiamas interneto svetainėje, įdėtas į interneto svetainę“.

„Pasitaiko nepagarbaus bendravimo atvejai“ ar „Pasitaiko nepagarbaus bendravimo atvejų“?

Su veiksmažodžiu „pasitaikyti“ vardininkas nevartotinas neapibrėžtam daiktų kiekiui ar daikto daliai reikšti (vietoj dalies kilmininko). Taigi turime sakyti: „pasitaiko nepagarbaus bendravimo atvejų“.

Didžiąja ar mažąja raide rašomas žodis „asociacija“?

Prieš pavadinimą einantis žodis ar žodžių junginys, žymintis įmonės, įstaigos ar organizacijos teisinę formą arba rūšinį pavadinimą, sakinio viduje rašomas mažosiomis raidėmis: „Užregistruota asociacija Ilgių bendruomenė“.

„Minusuoti“ ar „atimti“?

Vartojami abu variantai, tačiau „minusuoti“ vertinamas kaip šalutinis normos variantas. Pagrindinis normos variantas – „atimti“.

Parengė kalbos tvarkytoja Laima Sidorenkienė.

Rengiant atsakymus naudotasi Valstybinės lietuvių kalbos komisijos konsultacijų banku, „Dabartinės lietuvių kalbos žodynu“, „Tarptautinių žodžių žodynu“, „Kanceliarinės kalbos patarimais“.

 
  Spausdinti  
komentarų nėra
Atgal
 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
Naujienų prenumerata

Savaitės klausimas
Ar esate patenkinti Ignalinos autobusų parko vietinio susisiekimo maršrutais, ar teikiate pasiūlymus?
Taip
Ne, teikiu pasiūlymus dėl jų keitimo
Ne, neteikiu pasiūlymų
Nesinaudoju šiomis paslaugomis
Rezultatai
Balsų: 93 žmonių
Pasiūlykite savo klausimą