Ignalinos rajono savivaldybė

Grožėkis, ilsėkis, pramogauk...
Biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
El. paštas info@ignalina.lt

Ignalinos rajono laikraštis "Nauja vaga"

"Nauja vaga" Nr. 5, 2020 m. sausio 18 d.


  • Plius - minus

 

Sausis pervirto per pusę. O išeini į lauką – nei šalčio, nei sniego. Į Lietuvą plūstelėjusi šiluma termometrų stulpelus kelia prie aukščiausios temperatūros rekordų. Vis dėlto, manydami, kad jau sulaukėm pavasario, turėtume atminti, kad pirmiau nei vasara dar ateis vasaris, visai jai ne brolis, o ir kovas – menkas pusbrolis.

Tiesa,  pasigirsta nežiemiška žinia: žydi žibutės, sakuros, dygsta grybai. Bet į mišką eikite apsidairydami, mat, girdėjot, politikai medžiotojai stumbro nuo šerno neskiria. Grakščiai šuoliuosit – nušaus kaip stirną, lėtai pėdinsit – taikysis kaip į mešką. Kaip žemėje, taip ir  padangėje: Irane kovine raketa palaikytas keleivinis lėktuvas... Kiek bėdų ir nepataisomų nelaimių nutinka, kai žmogus mano esąs nenuginčijamai teisus, kai nepermaldaujamai skuba.

Šią savaitę degėme Laisvės laužus, prisimindami žuvusius, akcentuodami jų meilę Tėvynei. Pasirodę šauktinių sąrašai tapo savotišku lakmuso popierėliu tai meilei pasitikrinti čia ir dabar. Paskui sąrašus sekė žinia: neprisistačiusių į kariuomenę jaunuolių laukia bėdos. Pirmą kartą neprisistačius, teks sumokėti baudą nuo 30 iki 60 eurų, vėliau bauda kyla iki 100 eurų. Toliau galima tikėtis ir didesnių sumų. Kam pinigai – ne problema, tie linkę dalyvauti „Tėvynės meilės aukcione“. Bet tokie turėtų žinoti, jog sumokėta bauda prievolės tarnauti nepanaikina. Pernai jau pradėta 14 ikiteisminių tyrimų dėl vengimo atlikti tarnybą. Įstatyme už vengimą numatyta arešto bausmė nuo 15 iki 90 parų.

Na ir kas! Taip nutinka (ir nutiks...) ne pono vaikui. Štai valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio sūnus, regis, tarnauti neis, mat, pasak tėvo, mokosi Kanadoje, o be to – „jis ir taip yra patriotas“, kausis už Tėvynę kažkaip kitaip. „Mes turime pakankamai jaunimo, kuris nesimoko ir nesiekia aukštumų mokslo, sporto ar kitoje srityje. Iš jų mes galime suformuoti rezervą ir jų pakanka“,- sakė LR Seimo narys. Suprask: kariuomenė yra tik nemokšoms ir tiems, kurių patriotizmu valdžia suabejoja. Tarsi (iš)mokymo ir (per)auklėjimo institucija. Valstietiška terminija tariant, ne ponų, o artojų vaikams. Juk net lietuvių liaudies dainoje dainuojama: „Nepabuvęs kareivėliu, nebus geras artojėlis...“ Neteko girdėti, kad „nepabuvęs kareivėliu, nebus geras Seimo narys, ministras, valstybės tarnautojas, partijos lyderis“ ar panašiai. Valstiečiai valdžioj, su „gyvulių ūkiu – viskas  tvarkoj“: visi lygūs, bet yra ir lygesnių. Ar ne taip, tribūnų patriotai?

Vida Žukauskaitė

  • Mintimis ir širdimis – Gyvybės ir laisvės keliu

Degančių laužų liepsna tą vakarą ignaliniečiams rodė kelią į renginį, skirtą Laisvės gynėjų dienai. Atėjo tie, kam ši diena dar tebeliepsnoja prisiminimais, tie, kam brangi Tėvynės laisvė. Kaip ir kiekvienais metais ši įsimintina diena suburia į minėjimą, kuris kviečia dalyvaujančiuss prisiminti, vėl išgyventi įvykius mintyse ir širdyje, o nedalyvavusiems parodyti, papasakoti, kodėl šiandien jie yra laisvi. Renginys, skirtas Sausio 13-ajai, Ignalinos krašto muziejuje pradėtas Lietuvos himnu, kurį giedojo Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokyklos mokiniai Gabrielė Zabulytė ir Povilas Trubila bei visi susirinkusieji.

- Galingiausias mūsų tautos ginklas – tikėjimas, kurio dėka šiandien esame laisvi. Nes lietuviai būtent Sausio 13-tą tikėjo, kad laisvės iš tautos daugiau niekas niekada neatims. Laisvė – pirmasis ir tikrasis žmogaus ir visos tautos laimės ir gerovės šaltinis. Daugelis karų, nesutarimų, ginčų kildavo ir tebekyla būtent dėl noro apriboti ar visiškai panaikinti laisvę. Viena didžiausių bausimų žmogui – laisvės atėmimas, nes prarasdamas laisvę asmuo tarsi netenka ir savo galių, savo balso. Netekti laisvės – netekti galimybės augti ir tobulėti, - šiais žodžiais į susirinkusius kreipėsi Ignalinos krašto muziejaus darbuotoja Agnė Skunčikaitė.

Tą 1991 m. sausio 13 d. gindami Tėvynę, savo laisvę, beginkliai lietuviai stojo prieš ginkluotus karius ir jų tankus, gynė Aukščiausiosios Tarybos, Televizijos bokšto, Lietuvos radijo ir televizijos komiteto pastatus, budėjo ir kūrė laužus prie kitų šaliai svarbių pastatų.

- Kariai, nepaisydami taikių ir beginklių piliečių, žiauriai skynėsi kelią tikslo link ir taip užėmė Lietuvos radiją ir televiziją. Bet lietuvių drąsa ir noras būti laisviems sustabdė tolimesnius agresoriaus veiksmus. Sausio 13-oji ne tik simbolizuoja tą siaubo ir įtampos kupiną naktį, bet kartu primena, kad turime kuo didžiuotis ir dėl ko džiaugtis – tautos susitelkimas ir ryžtas jau 29 metus mums dovanoja laisvą Lietuvą! - kalbėjo susirinkusiems renginio vedėja,  kviesdama tarti žodį Ignalinos rajono merą Justą Rasiką.

Prisimindamas lemringąją Sausio 13-ąją, meras Justas Rasikas sakė, jog tuo metu jam tebuvo septyneri. Tą savaitgalį jis su tėvais buvo sodyboje Ignalinos rajone. Šią žinią išgirdusi šeima susikrovė daiktus, sėdo į „žiguliuką“ ir pasuko Vilniaus link.

- Nuvažiavę iškart nuskubėjome tiesiai į žmonių būrį. Buvo kažkas baisaus: minia žmonių, daug triukšmo. Mama nuvedė mane pas senelius, o pati sugrįžo pas tėvą. Ji budėjo kaip medikė. Aš girdėjau šūvius, nuo kurių drebėjo langai. Šis įspūdis išliko iki šių dienų. Buvo labai baisu... Mūsų namai buvo vos už kelių dešimčių metrų nuo Televizijos bokšto tvoros. Palei šią tvorą aš su draugais kasdien eidavau į mokyklą. Sutikdavau rusų karius. O per tikybos pamokas mokykloje melsdavomės už žuvusius...,– prisiminė meras.

Baigdamas savo kalbą, meras sakė jaučiąs didelę pagarbą žmonėms, ėjusiems plikomis rankomis prieš tankus, ir išreiškė pageidavimą, kad tokiuose renginiuose norėtų matyti daugiau jaunų žmonių, kurie galėtų mokytis istorijos ir Tėvynės meilės iš gyvų tautos istorijos liudininkų. Meras sakė tikintis, kad žuvusiųjų atminimas išliks amžiams mūsų atmintyje ir pakvietė juos pagerbti tylos minute.

Žuvusieji mums jau nieko nepapasakos. Bet Lietuva dar pilna gyvų prisiminimų. Sausio 13-oji ypač įsiminė tiems, kurie dalyvavo lemtingosios nakties įvykiuose. Jie savo akimis matė, prisimena ir gali papasakoti, kas tuo metu vyko ir ką jie jautė. Renginyje Ignalinoje dalyvavo būrelis Laisvės gynėjų, kurie yra apdovanoti Sausio 13-osios medaliais: Nijolė Nagurnaitė, Arūnas Grabažis, Albinas Gruzdys, Žilvinas Aigiris Bulovas, Artūras Stanukaitis, Andrius Bandza, Vytautas Patapovas. Visų jų vardu kalbėjo Vytautas Patapovas, trumpai prisiminęs Sausio įvykius ir patikinęs, kad grėsmės akimirkoje pradingsta baimė. Jo prisiminimus papildė Arūnas Domininkas Grabažis, drauge su savo bičiuliais sportininkais kūręs Ignalinoje pasienio apsaugos struktūrą, organizavęs budėjimus Seimo rūmuose.

- Kai šiandien išgirstu nepatenkintus, niurzgančius, sakančius, kad anksčiau buvo geriau, mane tai nupurto, - emocingai kalbėjo Laisvės gynėjas ir kvietė: - Atminkite, nieko nėra svarbiau už laisvę. Todėl noriu palinkėti visiems saugoti mūsų Tėvynę.

Dėkodamas atvykusiems Laisvės gynėjams, rajono meras Justas Rasikas įteikė jiems gėlių ir atminimo dovanėles. Su Seimo nario Gintauto Kindurio palinkėjimais ir dovanomis į renginį atėjo ir jo padėjėjas Enrikas Doviakovskis, paatviravęs, kad tarp Laisvės gynėjų yra ir jo brolis, tad jam ši diena irgi ypatinga. Vilniaus pasienio rinktinės Pavoverės pasienio užkardos vadas Saulius Nekraševičius kvietė tų įvykių liudininkus dalytis prisiminimais, nes tada „ne raštu, ne dokumentu, o veiksmu apgynėme savo laisvę, įrodėme, kokia ji mums svarbi“. 

Sausio mėnesį Ignalinos krašto muziejus kvietė prisijungti prie Sausio 13-osios įvykių metinių ir Laisvės gynėjų dienos minėjimo: papasakojant savo asmeninę istoriją apie 1991-ųjų metų Sausio įvykius, kas tuo metu vyko žmonių šeimose, kaip jautėsi, ką darė, kur ir su kuo tuo metu buvo. Renginio metu buvo perskaityti Cicėnų šeimos iš Dūkšto ir Arvydo Rastenio iš Ignalinos prisiminimai.

Nuo sausio 6 dienos Ignalinos krašto muziejaus didžiojoje parodų salėje eksponuojama fotožurnalistų Zenono Nekrošiaus ir Virgilijaus Usinavičiaus nuotraukų paroda „Kelias į Laisvę. Lietuva 1988—1991 metais“.

Zenonas ir Virgilijus dirbo kartu ne vienerius metus, o 1998 m. Vilniuje įkūrė profesionalią fotostudiją „Šviesos ratas“. Abu fotografai yra baigę fotografijos mokslus. Abu yra profesionalūs fotografai. Sąjūdžio, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo laikotarpiu jie dirbo įvairiuose Lietuvos ir užsienio leidiniuose ir agentūrose, kartu yra sukaupę didelį aukštos kokybės skaidrių ir skaitmeninių vaizdų fotobanką. Paroda „Kelias į Laisvę“ – tai nespalvotos fotografijos, kuriose Zenonas ir Virgilijus užfiksavo svarbiausius minėtų metų įvykius. Įvadinį žodį parodai parengė Sąjūdžio metraštininkė, Seimo Parlamentarizmo istorijos ir atminimo įamžinimo skyriaus vedėja Angonita Rupšytė.

Susirinkusius maloniai nustebino žinia, kad parodos autoriai atvyko į renginį ir mielai pasidalys savo patyrimais. Zenonas ir Virgilijus  pasakojo apie fotografo darbo ypatumus tamsoje ir visiškoje sumaištyje, dėkojo visiems, kurie tomis dienomis buvo ten, kur jų buvimas buvo reikalingiausias ir prasmingiausias. Renginio vedėja, savo ruožtu, dėkojo parodos autoriams už tai, kad jie istoriją ne tik fiksuoja, bet ir mielai ja dalijasi.

Savo ypatingų prisiminimų apie Sausio 13-osios įvykius turi ir Ignalinos krašto muziejaus direktorė Renata Veličkienė. Tuo metu ji buvo pirmakursė. Ir nors paskaitos tomis dienomis nevyko, niekas į namus neskubėjo – Vilnius traukė savo įvykiais. Renata prisiminė, kad tuo metu jų kurse buvo itin aktyvi mergina, lėkdavusi į visus rengiamus mitingus, eitynes. Mobiliųjų telefonų tuomet nebuvo, tad kurso draugės dažnai eidavo jos ieškoti, bijodamos, kad kas nenutiktų. O vieną dieną atėjusios į mokymo įstaigą, merginos pamatė  vienos bendramokslės nuotrauką, perjuostą juodu kaspinu. Tai buvo Loreta Asanavičiūtė – tuometinio Vilniaus finansų ir kredito technikumo absolventė...

Tai prisiminusi Renata Veličkienė kvietė:

- Mylėkime Lietuvą. Šypsokimės ir būkime laimingi Lietuvoje.

Prieš 29 metus, ginant Lietuvą, lietuvių lūpose skambėjo dainos. Gražių dainų, fantastiškos muzikos netrūko ir renginio metu. Ją susirinkusiems dovanojo Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokyklos vokalinis duetas (Birutė Paukštienė ir Aldona Čeponienė) ir koncertmeisterė Laima Kutrienė, styginių kvartetas (Augustė Raslanaitė, Aristida Kuksėnaitė, mokytojai Virginija Stuglienė ir Raimondas Jasiulionis).

Po oficialiosios renginio dalies susirinkusieji pabiro po muziejaus sales, dalijosi prisiminimais, fotografavosi, apžiūrėjo istorinių nuotraukų parodą. Istorija atgijo prisiminimuose ir širdyse.

Vida Žukauskaitė

 

  • Toliau tęsiamos diskusijos dėl elektros lengvatos

Ignalinos, Zarasų rajonų, Visagino savivaldybių merai ne sykį kreipėsi į įvairias šalies institucijas dėl elektros energijos tarifo lengvatos regiono gyventojams 2020 metams. Iš pradžių teikti lengvatą atsisakyta. Tuomet merai dar kartą  kreipėsi į Energetikos ministrą. Merams tarpininkavo Seimo nariai Gintautas Kindurys, Algimantas Dumbrava ir kt. 

Po sudėtingų derybų, Seime svarstant pasiūlymus dėl 2020 m. valstybės biudžeto projekto patikslinimo, iš dalies buvo atsižvelgta į regiono merų reikalavimus, Seimo narių prašymus ir pasiūlymus taikyti 10 proc. mažesnį elektros energijos tarifą Ignalinos ir Zarasų rajonų bei Visagino savivaldybių gyventojams, numatant valstybės biudžete lėšas kompensuoti elektros energijos tiekimo ir skirstymo įmonėms už negautas pajamas dėl elektros energijos tarifo lengvatos. Tam 2020 m. skirta 300 tūkst. Eur.

Ši nuolaida numatyta trims mėnesiams, tačiau derybose su Energetikos ministerija siekiama rasti ilgalaikę galimybę šio regiono gyventojams mažiau išleisti lėšų elektros energijai. Kaip žinia, nuo sausio 1 d. elektra visoje Lietuvoje pabrango. Standartinis tarifas už kilovatvalandę  – 14,9 ct/kWh. Su atkovota nuolaida  – 13,41 cento.

Derybos nesibaigė. Sausio 13 dieną mūsų ir kitų regiono savivaldybių vadovai dalyvavo pasitarime Energetikos ministerijoje ir aptarė galimybę taikyti nuolaidą regiono gyventojams visus 2020 metus. Tačiau ministerija turi kitą siūlymą – perduoti iniciatyvą savivaldybėms, kurios imtųsi įgyvendinti verslo planą, surandant įmonę, galinčią būti elektros energijos tiekėja regiono gyventojams. Siūloma kurti saulės energijos jėgainių parką.

Parengta pagal www.ignalina.lt

Ignalinos rajono laikraštis "Nauja vaga"
spausdinti visus
 
аš 2019-10-12 15:35 spausdinti
Vida, laikykl ir taip toliau.Tylu, ramu, informatymu. Pagarba Tau.
 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų: 1
Paskutinis atnaujinimas: 2020-01-20 10:42:53
Naujienų prenumerata