Ignalinos rajono savivaldybė

Grožėkis, ilsėkis, pramogauk...
Biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
PVM mokėtojo kodas LT887683515
Tel. (8 386) 52 096
El. paštas info@ignalina.lt

Ignalinos rajono laikraštis "Nauja vaga"

"Nauja vaga" Nr. 71, 2020 m. rugsėjo 19 d.


  • Plius - minus

Kaip čia  nefilosofuosi apie skubantį laiką, kai gyvenimas pateikia  to pavyzdžių: štai trečiadienį išgyvenome vasaros kaitrą, ketvirtadienį gūžėmės nuo rudeninės darganos, savaitgaliui sinoptikai ir šalnų pažadėjo... Tiesog ne savaitė, o pasaka apie dvylika mėnesių!

Bet mes į miškus lekiam  ne žibučių  ieškoti. Mat ne princesių mieste gyvenam. Čia daugiau tų, kurie tiesiog nori šiandien sočiau pavalgyti ir dar žiemai atsargų pasiruošti. Miškai šiemet dosnūs: grybautojai grįžta su pilnais krepšiais, baravykus šimtais skaičiuoja. Grybaudami dar ir mėlynėmis pasmaguriauja, bruknių parsineša.

Ne tokie pilni rajone mokykliniai krepšeliai. Apie juos vėl kalbėta ketvirtadienio Tarybos posėdyje. Šiemet rajono mokyklose mokslo metus pradėjo 63 mokiniais mažiau nei pernai. Nėra mokinio - nėra ir krepšelio…Buvęs rajono meras Henrikas Šiaudinis klausė, kur tie vaikai pasidėjo. Taigi kiek valstiečių gandrai prinešė, tiek dabar į mokyklas ir atėjo…

Rudeniškas mintis pakurstė ir anądien paskambinęs Petras Strazdas iš Bajorų kaimo. Prisiminė žmogus, kad būta laiko, kai Bajoruose (čia apie Salakinius Bajorus kalbam) gyveno šimtas dvidešimt “bajorų”. Dabar, sako, kaži ar tik ne du visame kaime liks žiemoti. Vieni bajoriškiai angelais virto, kiti -  paukščiais: gimtinėn jau tik vasaroti parskrenda. Ir argi tik šiuose Bajoruose taip? Ir argi pirmas toks ruduo Lietuvoje?

Bet šį rudenį išgyvename ir pažadų metą. Juk artėja rinkimai. Čia jums ne grybus rinkti. Ten - kuris ant tako pasitaikė, tuo ir džiaugies. Tiesa, prieš namo nešdamas,  tikrini, ar nesukirmijęs. O su politikais kaip? Šito koto peiliu neraikysi, galvos neperpjausi… Turi patikėti tuo, ką matai, ką girdi.

Šių rinkimų bėda ir ta, ar piliečiai apskritai suskubs į politikos miškus “grybauti”, nors  ir žino, kad šitas “grybavimas” turėtų mums ketvertą sočių metų užtikrinti. Gąsdina koronavirusas, kyla daug neaiškumų. Tai žinodama rinkėjams į pagalbą suskubo VRK: paskambinę trumpuoju numeriu 1855, sužinosite visą jums būtiną informaciją.

Bet kol kas  rinkite baravykus, obuolius, neškite iš miškų ir daržų viską, kas ne tik šią dieną, bet ir visą žiemą pamaitins. Nes pažadais dar nė vienas sotus nebuvo. Ir nebus.

 Vida Žukauskaitė

 
  • Apie jodo tabletes, medicinines kaukes ir motociklų žygį

Ignalinos rajono meras Justas RASIKAS atsako į žurnalistės Laimos MILIUVIENĖS  klausimus.

 

- Praėjusią savaitę dalyvavote Lietuvos Respublikos Prezidento inicijuotame forume regioninės politikos klausimais. Kokių minčių iš ten atsivežėte?

- Forume dalyvavo ne tik savivaldybių merai, ministerijų vadovai, bet ir partijų pirmininkai. Itin svarbų postūmį stiprinti pasitikėjimu ir partneryste grįstus santykius tarp centrinės valdžios bei vietos valdžios institucijų turi duoti bendras memorandumas, kurį pasirašė parlamentinių partijų ir Lietuvos savivaldybių atstovai. Memorandumą pasirašiusios šalys įsipareigojo stiprinti Lietuvos savivaldybių savarankiškumą ir atsakomybę, taip pat didinti savivaldybių įtaką formuojant ir įgyvendinant regioninės politikos tikslus. Susitarta peržiūrėti funkcijų pasiskirstymą tarp centrinės ir vietos valdžių, taip pat plėsti savivaldybių finansinį savarankiškumą, užtikrinti šimtaprocentinį valstybės savivaldybėms deleguotų funkcijų finansavimą, stiprinti Lietuvos savivaldybių interesų atstovavimą Seime, Vyriausybėje ir kitose valstybės institucijose.

- Kokie klausimai buvo aptarti su Sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga?

- Kalbėjome apie ligoninės ir poliklinikos rodiklius ir apie sveikatos įstaigų perspektyvą dešimčiai metų į priekį. Mums leista pamodeliuoti, kaip ateityje dirbs šios įstaigos, numatyti prioritetus, atsižvelgiant į materialinę bazę ir žmoniškąjį faktorių. Taip pat aptarti savivaldybei aktualūs klausimai, kurie iškilo vykdant Ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimus karantino metu ir po jo. Nepamiršti ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo klausimai, rajone iškilę po karantino atsiradus nelegaliems valstybės sienos pažeidėjams iš Baltarusijos.  

- Jei prakalbome apie mediciną, kaip manote, kokią įtaką gyventojų sveikatai turės medicininių kaukių vagystė iš savivaldybės sandėlio?

- Tos kaukės buvo skirtos ne medicinos įstaigoms, o bendriems kovai su Covid-19 tikslams: įmonių, įstaigų, teisėsaugos darbuotojų, kitų artimai su interesantais kontaktuojančių specialistų apsaugai. Tokiems tikslams jos būtų buvusios panaudotos ir ateityje. Viliuosi, kad  kaukės liks rajone, jei kažkas jų daug turės, galbūt pasidalins su kaimynais ir tikiuosi, jog jas panaudos pagal paskirtį.

- Savivaldybės interneto svetainėje ir „Naujoje vagoje“ jau buvo paskelbta, kaip ir kur atsiimti jodo tabletes. Respublikoje nuskambėjo dar vienas sveikatos skandalas: kai kurie rajonai gavo tabletes su besibaigiančiais galiojimo terminais. Kaip yra Ignalinos rajone?

- Tabletes galima atsiimti seniūnijose. Visiems šeimos nariams jas gali parnešti vienas žmogus. Tabletės išduodamos pasirašytinai. Tai – dėl medikamentų apskaitos. Neįgaliems ar vienišiems senukams tabletes į namus pristatys seniūnijų specialistai ar socialiniai darbuotojai. Mūsų rajonui skirtų jodo tablečių galiojimo laikas baigsis po penkerių metų. Noriu įspėti: tabletes reikės gerti tik tada, jei įvyktų avarija Astravo atominėje elektrinėje. Apie avariją būtų pranešama per radiją, televiziją ar telefonu, tačiau gali atsitikti ir taip, kad tų jodo tablečių nė neprireiks...

- Sulaukėme ne vienos skaitytojos nuomonės dėl naujųjų miesto gėlynų. Pasigenda žydėjimo, spalvų...

- Suformuoti gėlyno per kelis mėnesius neįmanoma. Manau, tai supranta ir profesionali gėlininkė, ir tie, kurie gėlynus puoselėja savo namų kiemuose. Yra žinoma, kad dalis pirmais metais pasodintų augalų nespėja sukrauti žiedų. Šis projektas dar tik prasideda, todėl kai kurie augalai visą savo grožį parodys tik kitą sezoną.  Dar bus pasodinta tulpių, kurios ankstyvą pavasarį nuspalvins gėlynus, kol dar rožės nebus išskleidusios žiedų. Kai kurios erdvės bus papildytos ir vienmečiais augalais. Jau visą mėnesį aplinkinių savivaldybių architektūros ir apželdinimo specialistai lankosi kaimyninėse savivaldybėse bei rengia forumus, vertina, tariasi, vieni kitiems teikia pasiūlymus. Nebuvo aplenkta ir mūsų savivaldybė. Beje, gėlynų įvertinimai puikūs.

- Rugsėjo 15 dieną susitikote su „Šaltinėlio“ darželio Vidiškių skyriaus darbuotojais ir tėveliais. Ką aptarėte?

- Susipažinome su skyriaus bendruomene, aptarėme rūpimus klausimus, apžiūrėjome darželio patalpas ir teritoriją. Įstaigos direktorė informavo apie numatomą skyriaus baldų ir patalynės atnaujinimą, apie visus higienos reikalavimus atitinkančios tvoros įrengimą, kad vaikai galėtų saugiai žaisti lauke. Kaip žinote, 2019 metais buvo atnaujinta Ignalinos miesto vaikų darželio tvora, dėl kurios turėjome nemažai rūpesčių, nes ankstesni valdantieji bent kelis metus prieš tai nerado tam pinigų.

- Rugpjūčio 23 dieną dalyvavote istoriniame intelektualiame motociklų žygyje. Kaip sekėsi?

- Ignalinos komandai atstovavome aštuoniese: Ignalinos rajono savivaldybės komandai vadovavo kapitonas Dainius Bielinis, komandoje važiavo Daiva Bielinienė, Dainius Jasiulis, Dalia Jasiulienė, Irmantas Staliauskas, Lina Staliauskienė ir aš su žmona Irma. Įskaitinę kelionę pradėjome nuo Ukmergės ir ten gavome pirmąją užduotį. Ralis vyko per Vidurio Lietuvą. Per 10 valandų kelionės reikėjo surasti paslėptus punktus ir išspręsti ten paliktas užduotis, atsakyti į pateiktus klausimus, nusifotografuoti istorinėje vietoje arba su vietos žmonėmis – tai būtų įrodymas, kad užduotį įveikėme. Daugiausia klausimų buvo iš Lietuvos žydų istorijos, nes šie metai paskelbti Vilniaus Gaono metais, buvo ir kultūros, muzikos, religijotyros klausimų. Pavyzdžiui, reikėjo surasti kapines, o jose – žydų gelbėtojo kapą, kuris niekuo nesiskyrė iš kitų. Pasisekė neblogai: iš daugiau nei 200 komandų užėmėme 112 vietą. Visas surastas užduotis įveikėme teisingai, tačiau truputį pavėlavome į finišą Kaune ir gavome baudos taškų. Ralis buvo nelengvas fizine prasme, tačiau įdomus sprendžiant užduotis, kai reikia pasitelkti žinias, sumanumą ir loginį mąstymą. Ačiū visai komandai, dalyvavusiai kartu, ir tikiuosi, kad kitais metais Ignalinai atstovaus daugiau komandų.

- Dėkoju už pokalbį.

  • Ignalinos krašto legendos skambėjo Palūšėje

Visiems aišku, kad Palūšės kaimo pavadinimas yra kilęs nuo Lūšių ežero vardo. Tačiau kas ir kodėl pavadino ežerą Lūšiais? Projekto „Skambančios Ignalinos legendos“ vedėjai Miglė ir Matas pažėrė minčių žiūrovų pasvarstymui: gal nuo žodžio lūšus – piktas, atšiaurus, o gal lūšas – apsnūdęs, lygus, plokščias. Pasak legendų, dabartinės Palūšės teritorijoje gyveno lūšių medžiotojai, o jų kailiais puošėsi Barbora Radvilaitė.

Bet Lūšiai būna visokie: ir lūšūs, ir lūši!

- Čia tokia ramybė ir tyla, tiesiog širdis atsigauna, - sakė bardas Vytautas V. Landsbergis, pakviestas sudrumsti tylos savo dainomis.

Ne tik Ignalinos kultūros centro projektas „Skambančios Ignalinos legendos“ sukvietė palūšinius ir jų svečius, ignaliniečius ir iš toliau atvažiavusius į kiemelį už Palūšės bibliotekos (vyresni pasakytų: į buvusį Palūšės pradinės mokyklos stadioną). Čia buvo dar viena proga – pristatyta kątik išleista knygutė „Palūšė drobėje ir žody“. Tai rašytinės kūrybos ir tapybos samplaika. Kai 2017 metais Palūšę paskelbus Lietuvos mažąja kultūros sostine, Palūšės biblioteka ir Palūšės kaimo bendruomenė paskelbė eilėraščių ir prozos konkursą „Ir vėl grįžtu aš į Palūšę“, atsirado pluoštas naujų kūrinių, kuriuose pagrindinis veikėjas – Palūšė. Susumavus konkurso rezultatus, prieš trejus metus Palūšės bendruomenės pirmininkas Arvydas Gaidelis nedrąsiai išsakė mintį, jog šaunu būtų išleisti šių kūrinių knygutę.

- Man visada labiau norisi padaryti darbą, kuris turi išliekamąją vertę, - sakė Arvydas Gaidelis. - Trejus metus ieškojome pinigų knygutei išleisti, o kai suradome, iš karto kreipėmės į „Utenos Indros“ spaustuvę. Ir štai – rezultatas!

Knygutėje išspausdinti I. Bružinskienės, A. Gudukaitės, D. Kirdeikytės, L. Kovalevskienės, M. Kovalevskio, M. Kraptavičiaus, R. Kuršytės, G. Mičiūnienės, B. MUsteikytės, L. Savickaitės, L. Varnienės, I. Veličkienės, S.Žiliukienės, A. Žviko kūriniai.

Knygutėje yra ir tapybos darbų. Tai tos pačios mažosios kultūros sostinės plenero “Ant bangos” tapytojų N. Trinkūnienės, R. Dainienės, E. Paulauskienės, A. Kliaugos, G. Vitartaitės, A. Gaižausko, V. Vasiliauskaitės, R. Dagio, I. Žvinakienės, R. Baukaitės darbai.

Leidinio sudarytoja bibliotekininkė Rita Ramanauskienė, pakvietusi žodį tarti “Utenos Indros” spaustuvės savininką Antaną Kibicką, įvardijusi jį kunigo Silvestro Gimžausko mėgstamu žodžiu “geradėjas”, gėlių puokšte pasveikino jį, tądien švenčiantį “kampuotą” jubiliejų. Antanas Kibickas kuklinosi ir dėkojo Palūšės bendruomenei, davusiai spaustuvei darbo, ir gražiais žodžiais minėjo jauną, kūrybingą ir darbštų spaustuvės kolektyvą. Tai jų nuopelnas, kad knygutė gavosi tokia graži ir spalvinga.

Plenero “Ant bangos” dienas Palūšėje priminė jo vadovė Nijolė Trinkūnienė, rašančiųjų vardu kalbėjo poetė Liudgarda Savickaitė. Jos dėkojo Palūšei ir jos žmonėms už kūrybos skatinimą, už sudarytas puikias kūrybiškumo sąlygas.

Rajono vicemeras Juozas Rokas kvietė kitas rajono bendruomenes sekti palūšinių pavyzdžiu – Palūšės renginiai “Trauk stintelę”, “Palūšės regata”, “Lūšių rudenėlis” seniai peržengė rajono ribas. Aktyvios bendruomenės pirmininkui jis padovanojo Ignalinos vėliavą su trimis vandens lelijomis. O Arvydas Gaidelis kuklinosi ir sakė, jog visų renginių Palūšėje “variklis” yra Dalia Lapėnienė.

O dabar grįžkime prie legendų. Palūšės apylinkių legendą tverečėnų tarme papasakojo Algis Saplys. Jaunoji karta jos turbūt bus net negirdėjusi, o vyresnieji dar mena, kaip tėvai dažnai prigrasydavo vaikams su šviesa grįžti namo, nes patamsiais savo veiklą pradeda velniai, kurie naktimis iš Jodyno į Taramos ežerą ant ratų stipinų vežiodavo savo vaikus, o naktimis iš Palūšės, Gaveikėnų ir Meironų kaimo ūkininkų nugvelbdavo vežimus ar roges ir grąžindavo sudarkytus. Tai  buvo perspėjimas  nevalyviems šeimininkams geriau saugoti savo turtą. Vyrai būdavo perspėjami ir per ilgai neužsibūti kokioje nors Ignalinos užkandinėje, nes velniai gali nežinia kur patamsiais grįžtančius užvedžioti. Minėjo Algis Saplys ir Lūšių laumes, kurios temstant, įsibridusios į ežerą iki “kakų”, užkutendavo atėjusius maudytis vyrus…

Rita Ramanauskienė savo gimtąja uteniškių tarme perskaitė palūšinės Elenos Kurpienės papasakotą ir Reginos Šatkauskienės užrašytą legendą apie žydžiotę, kuri nepaisė perspėjimų nesėsti ant kelmelio, nes ten tūnantys velniai gali pridaryti bėdų.

Bardas Vytautas V. Landsbergis savo dainomis pratęsė legendų vakarą.

Renginio pabaigoje buvo įteiktos dovanos: nuotraukų albumas su Ignalinos vaizdais Vytautui V. Landsbergiui, saulėgrąžų puokštė projekto “Skambančios Ignalinos legendos” vadovei Jolantai Narbutaitienei, knygelės “Palūšė drobėje ir žody” rašytinės kūrybos autoriams ir tapytojams. Paskui visi buvo pakviesti arbatos.

Lūšiai tą vakarą buvo lūši, gražus vakaras leidosi nuo bažnyčios kalnelio į papėdę.

Ar norėsite dar grįžti į Palūšę? Štai kaip į ją vis grįžta Kaune gyvenanti Laimutė Varnienė, kurios žodžiai įrašyti dar dažais kvepiančioje knygelėje:

“Jau 40 metų skubu iš Kauno į savo tėviškę… Palūšė – tai riba, už kurios prasideda mano prosenelių, senelių ir tėvų namai, keliai, ežerai, miškai… Čia sustoju, pamerkiu rankas į Lūšių ežero vandenį, atsidūstu ir jaučiuosi saugi, rami: ten, mieste, liko nerimas, skausmas, nuovargis. Visada einu prie Palūšės bažnytėlės, kurioje dirbo mano Pirmosios Komunijos kunigas. Pasaulyje daug nuostabių vietų, bet tik čia nurimsta siela, tik čia patys gražiausi ir geriausi žmonės, dieviška gamta (…)”.

Laima Miliuvienė

TV programa. Skelbimai. Reklama
Kitus rašinius skaitykite “Naujos vagos” laikraštyje
Skelbimai ir reklama priimami Ateities g. 17, LT-30123 Ignalina
Tel. (8 386) 52 474El. paštas naujavaga@ignet.ltnv.laima@ignet.ltnv.vida@ignet.lt
Paskutinis atnaujinimas: 2020-09-21 22:23:59
Naujienų prenumerata