Ignalinos rajono savivaldybė

Grožėkis, ilsėkis, pramogauk...
Biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
Tel. (8 386) 52 096
El. paštas info@ignalina.lt
- NAUJIENOS -
2021.04.30
Aktualus interviu

Ignalinos rajono savivaldybės mero Justo Rasiko interviu apie 2020 m. iššūkius,  nuveiktus darbus ir planus.


 1.  Kaip vertinate Konstitucinio Teismo sprendimą, kuris skelbia, kad tiesioginė merų rinkimų tvarka prieštarauja Konstitucijai?

Manau, kad tai ypač nuvils gyventojus, kurie praras galimybę patys išsirinkti savo miesto, savo rajono vadovą. Žmonės galės balsuoti tik už politines partijas, kurios pačios nuspręs, kas taps meru. Kalbant apie savivaldos, demokratijos stiprinimą, tai būtų žingsnis atgal. 2023 metais tiesioginiai savivaldybių merų rinkimai  įmanomi tik tuo atveju, jeigu iki tol bus padarytos atitinkamos Konstitucijos 119 straipsnio pataisos. Lietuvos savivaldybių asociacija ketina kreiptis į Seimą ragindama inicijuoti šias pataisas.

 2. Kokie buvo 2020-ieji metai? Kokius iššūkius teko įveikti, kokias problemas sprendėte?

Metai buvo sudėtingi. Iššūkių patirta daugiau nei džiaugsmų. Vienas didžiausių – tai karantinas, kuris entuziastingai suplanuotus darbus ir planus labai pristabdė, veiklą išbalansavo ir visas pastangas nukreipė kita linkme – tai COVID-19 situacijos valdymas, apsaugos priemonių įsigijimas, Mobilaus punkto įrengimas, nuotolinio darbo, ugdymo organizavimas  ir kt. 2020 m. įvyko 11-ka Ignalinos rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdžių, taip pat nuolat dalyvauta nuotoliniuose susitikimuose su Vyriausybės, Lietuvos savivaldybių asociacijos, kitų atsakingų institucijų atstovais, mūsų įstaigomis. Tai pareikalavo tikrai daug laiko, o blogiausia, kad visi darbai, projektai, pirkimai ypač užsitęsė. Nepavyko pritraukti tų investuotojų, su kuriais jau buvo nemažai tartasi, tačiau karantinas pakeitė jų planus.

Tačiau visgi džiaugiuosi, kad ir karantino sąlygomis nestovėjome vietoje. Po truputį judame į priekį. Labai tikiu ir noriu, kad Ignalina galų gale sužydėtų. Juk mūsų kraštas išskirtinis ir labai patrauklus, turintis neribotų galimybių.

3. Įpusėta jūsų kadencija, kokius planus kūrėte ir ką pavyko  įgyvendinti?

Kaip žinote, 2020 m. Ignalinos rajono savivaldybė tapo Lietuvos žiemos sporto centro dalininke. Tai labai rimti ir atsakingi finansiniai  ir visuomeniniai įsipareigojimai. Kuriame Lietuvos žiemos sporto centro veiklos viziją ir artimiausi planai yra pritaikyti šaudyklą nustatytiems reikalavimams, kad jau šią vasarą galėtų treniruotis aukšto meistriškumo sportininkai iš Lietuvos, o jei situacija bus palanki, ir iš užsienio. Stengiamės išnaudoti nuostabių vietų – Ignalinos paplūdimio ir aplinkinių teritorijų prie Gavio ežero, Paplovinio ežero pakrantės ir salos – rekreacines galimybes. Ignalinos rajono savivaldybė 2020 m. pirmą kartą pradėjo dalyvauti projekto „Išmanusis miestas“ konkurse, kurį jau septintą kartą organizuoja žurnalas „Structum“. Projektas kasmet kuria platformą, kurioje susitinka Lietuvos savivaldybės ir geriausi architektūros, urbanistikos, inžinerijos, statybos profesionalai bei jaunieji, aukštosiose mokslo įstaigose besimokantys studentai. Architektai labai susidomėjo Ignalina, buvo ne kartą čia atvykę, dabar laukiam konkrečių projektinių pasiūlymų.  Vis dar nenuleidžiame rankų ir dėl Gavio ežero pusiasalio teritorijos, kur anksčiau veikė geležinkeliečių vaikų stovykla. 

Nesustojo ir teritorijų planavimo ir pritaikymo verslui darbai. Mieste, vaizdingose vietose netoli ežerų, yra parengta 11 komercinės paskirties sklypų poilsio ir sveikatingumo paslaugų įmonių (poilsio namų, sanatorijų, sveikatingumo kompleksų ir kt.) statybai. Skelbiami nuomos ir pardavimo konkursai. Vienas iš jų įvyko 2020 metų gegužės mėnesį. Viešojo aukciono būdu išnuomotas valstybinės žemės sklypas šalia Gavaičio ežero. Privataus verslo iniciatyva šiame sklype statomi poilsio nameliai. Paplūdimyje prasidės pramogų parko įrengimas. Ignalinos miesto seniūnijos iniciatyva praeitais metais paplūdimyje pastatyta paplūdimio futbolo aikštelė, sudaryta bendradarbiavimo sutartis su futbolo federacija, įvyko Lietuvos paplūdimio futbolo čempionatas. Čempionatai ir kiti sporto renginiai aikštėje vyks ir toliau.

Norime gerinti paplūdimio teritorijų infrastruktūrą. Pradėtas didelis projektas, kurio metu paplūdimio teritorijoje esantiems ir numatomiems objektams rekreacijos, sporto  ir poilsio paskirties sklypuose bus įrengti vandentiekio ir buitinių nuotekų šalinimo tinklai, pastatyta siurblinė. Tai tikrai padidins  investicinių sklypų patrauklumą. Toliau bendradarbiausime su verslu plečiant turizmo ir poilsio paslaugas, kuriant darbo vietas.

Svarstome Ignalinai labai aktualų šildymo ūkio modernizavimo klausimą. Nuotoliniu būdu bendrauta ir su Seimo nariais, ir su aplinkos ministru  S. Gentvilu, aptartos parengto projekto finansavimo galimybės. Ignalinos, neturinčios taršių gamyklų ir kitų didesnių pramoninių objektų, ateitis – žaliasis kursas. Apie tai daug kalbame, diskutuojame ir vertinamos šio modelio galimybės, pliusai ir minusai. Priimant sprendimus, visada bus pasverta, kas naudingiausia rajonui.

Bendraujame su Lietuvos energetikos instituto, naujojo Išmaniosios Energetikos skaitmeninio inovacijų centro (Smart Energy Baltic DIH)  atstovais, pažangiausių energijos gavybos technologijų ekspertais, mokslininkais. Stengsimės panaudoti kuo daugiau saulės energijos, domimės žaliojo vandenilio ir kitomis naujausiomis technologijomis, kurias galėtume pritaikyti.  Šiuo metu viena Europos kompanija  rengia didžiausios Baltijos šalyse saulės jėgainės projektą ir yra keletas mažesnių šios srities projektų. Siekiame saulės elektrines įrengti ant svarbiausių įstaigų stogų. Tam numatyta savivaldybės administracijos, ligoninės, sporto ir pramogų centro, kai kurių mokyklų pastatai. Iš viso bus įgyvendinti 7 projektai.

4. Kokiais dar konkrečiais jau atliktais darbais galite pasidžiaugti?

Ignalinoje pradėti naudoti pusiau požeminiai konteineriai. Mieste įrengtos 8 atliekų surinkimo aikštelės. Tose vietose stovėję varpo formos konteineriai pagal seniūnijų poreikį pritaikyti kaimiškose vietovėse. Investavus į UAB „Kompata“, įsigytas specialus automobilis, kuris naudojamas šiems konteineriams ištuštinti. Atliekų tvarkymo paslaugų kokybei rajone gerinti skirtos lėšos naujai abonentų apskaitos programai įsigyti konteinerių monitoringo programai diegti. Konteineriai yra sužymėti specialiais lipdukais, kad būtų galima kontroliuoti jų ištuštinimą, optimizuoti maršrutus, tinkamai kontroliuoti teikiamų paslaugų apimtis ir kokybę, gauti tikslią informaciją apie surinktas atliekas.

Pagražėjo Ignalinos turgaus teritorija. Savivaldybei paskelbus konkursą išnuomotos prekybos vietos, atsirado nauji prekybos kioskai. Savivaldybė artimiausiu metu pasirūpins jų aplinkos sutvarkymu (trinkelių danga). Panašių prekybos taškų mieste planuojame išnuomoti ir daugiau.

Įgyvendintas rajono ligoninei svarbus projektas. Atliktas rentgeno kabinetų remontas, taip pat nupirktas ir įrengtas modernus rentgeno aparatas. Su naujuoju aparatu yra galimybė atlikti rentgeno tyrimus, pacientui esant vertikalioje ir horizontalioje padėtyse, taip pat ir ant pervežimo vežimėlio. Keturių parinkčių filtrai ypač sumažina apšvitą. Sistemos gaunamų vaizdų kokybę užtikrina naujausios kartos detektorių sistema, kuri leidžia kartu matyti ir minkštuosius, ir kietuosius audinius.

Baigti Ignalinos kultūros centro vidaus remonto darbai, atnaujinti lauko laiptai, sutvarkyta aplinka. Suremontuotas Ignalinos sporto ir pramogų centro stogas, krepšinio salėje paklotos naujos grindys, pirmą kartą pakeisti vandens filtrai baseine, pertvarkytos lankytojams skirtos patalpos ir kita.

Įgyvendintas projektas „Vėdinimo ir kondicionavimo sistemų Ignalinos
rajono savivaldybės egzaminų centruose-grupėse įrengimas". Įsigyta 38 vnt. mobilių kondicionierių, kurie bus naudojami Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazijoje, Ignalinos ir Vidiškių gimnazijose. Baigtas dvejus metus vykęs projektas „Edukacinių erdvių kūrimas Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazijoje“.

Nauja tvora aptverta „Šaltinėlio“ mokyklos teritorija, tai reikėjo padaryti labai skubiai, nes nustatytų reikalavimų terminai jau ėjo į pabaigą. Tvoros įstaiga laukė kelis metus. Taip pat buvo pasirūpinta įvairių priemonių įsigijimu, nupirkta naujų čiužinių, patalynės. 

Džiaugiuosi, kad greitu metu bus pradėtas ilgai lauktas Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokyklos renginių salės remontas. Jau įvykęs konkursas ir pasirašyta šių darbų rangos sutartis. Ši mokykla organizuoja daug ir puikių koncertų, sulaukia garbių svečių, todėl būtina sukurti  reprezentatyvią erdvę.

Šiemet patvirtinome naują jaunimo vasaros užimtumo ir integracijos į darbo rinką programą. Darbdaviams, įdarbinusiems 14-19 m. jaunuolį, bus kompensuojama dalis jo darbo užmokesčio.

Pagerinome sąlygos savivaldybės administracijos darbuotojams. Įrengta nauja virtuvėlė, kurioje darbuotojai galės pasišildyti maistą, papietauti. Taip pat sukurtas poilsio kampelis, nupirkta naujų stalų ir kėdžių. Naujomis patalpomis džiaugiasi ir savivaldybės vairuotojai.

Ignalinoje kuriasi „Pepco“ drabužių prekybos tinklas. Atsiras naujų darbo vietų. Kalbamės ir su kitais tinklais.

5. O kas naujo rajono seniūnijose?

Nežiūrint karantino, darbai seniūnijose nesustojo. Visus metus seniūnai organizavo einamus remontus, kelių priežiūrą, aplinkos ir kapinių tvarkymą, stendų, tvorų įrengimą, pavojingų medžių šalinimą ir kitus kasdieninius darbus, į kuriuos gal ir ne kiekvienas atkreipia dėmesį, tačiau padaryti juos būtina.

Kai tik atsiras galimybės, atnaujinsime vizitus į seniūnijas, kad galėtumėte išklausyti gyventojų pasiūlymus ir pageidavimus, aptarti problemas vietoje. Daugiausia tai kelių, vandentiekio, nuotekų klausimai. Artimiausiu metu pagal galimybes vėl bus atnaujinta mano darbo diena (ketvirtadieniais) Dūkšto seniūnijoje.

Seniūnijose stengiamės atnaujinti transportą ir aplinkos tvarkymo įrangą, kuri palengvintų žmonėms darbą ir bent kiek kompensuotų  darbo jėgos trūkumą.   Pagal galimybes tvarkomi keliai. 2020 m. Strigailiškyje išasfaltuotos Centro ir Strigailiškio gatvių dalys. Išasfaltuoti keliai link Antagavės kaimo, į  Girminius, atliktas Saulėtekio gatvės Mikalavo kaime kapitalinis remontas, išasfaltatuotas kelias Grikiapelės kaime. Sutvarkytas kelias   į Cijonų kaimą, kuriame įsikūręs gausiai lankomas „Paukščių kaimas“, taip pat Ignalinos seniūnijos kelias Pašvoginė–Navikai ir kt. Atsižvelgiant į prastą būklę, atliktas paprastasis remontas kai kuriuose Dūkšto, Rimšės, Linkmenų seniūnijų keliuose. 2020 m. pradėta Ignalinos Ligoninės gatvės rekonstrukcija, baigta tvarkyti Pavasario gatvė su akligatviu. Šiais metais vietinės reikšmės kelių ir gatvių tvarkymui planuojama panaudoti 887  tūkst. eurų iš Kelių priežiūros plėtros programos, 231,6 tūkst. – Europos Sąjungos fondų paramos lėšų, taip pat 53 tūkst. eurų iš savivaldybės biudžeto.

Didžiasalyje baigiami kurti bendruomeniniai vaikų globos namai.  Vieni jų  įrengti sujungus du savivaldybės  nupirktus butus.  Čia gyvens 8 vaikai. Antrieji namai veiks savivaldybės administracijos patikėjimo teise valdomame keturių kambarių bute,  kuriame apsigyvens 5 vaikai. Taip pat suremontuotos Vaikų dienos centro patalpos (Pupienos g. 4), nupirkti nauji baldai.  Patalpos padidintos, pritaikytos neįgaliesiems. Dienos centrą lanko 25 vaikai.

Džiaugiamės nauja modernia Vidiškių gimnazijos sporto sale ir lauko sporto aikšte, kuria jaunimas aktyviai naudojasi. Palaikome gražias bendruomenės iniciatyvas ir projektus Naujajame Daugėliškyje. Šio miestelio ugniagesių komandai iš biudžeto lėšų pavyko nupirkti gerą gaisrinį automobilį IVECO. Po susitikimo su Linkmenų seniūnijos gyventojais, imtasi iniciatyvos dėl nenaudojamo turgavietės pastato nugriovimo, dabar jau viskas sutvarkyta. Taip pat su Kelių direkcija derinamas autobusų stotelės-paviljono įrengimo klausimas. Džiugu, kad atliktas remontas ir pradėtas kurti  muziejus Petrauskų name Ceikinių kaime.

Atskirose rajono teritorijose pirmą kartą organizuotai pradėsime naikinti invazinius augalus – Sosnovskio barščius. Apgailestaujame, kad privačiuose sklypuose to  negalėsime daryti, tačiau prašome gyventojus prisidėti ir bendromis jėgomis kovoti su šiais augalais.

Norėčiau paminėti visam regionui svarbų, jau  baigiamą įgyvendinti projektą  „Informacinės infrastruktūros plėtra Ignalinos, Molėtų ir Utenos rajonuose“. Tai vieningos lankytinų vietų ženklinimo sistemos sukūrimas, infoterminalų įrengimas. Kitas panašus projektas „Turizmo informacinės infrastruktūros plėtra Utenos, Ignalinos, Zarasų rajonų ir Visagino savivaldybėse“. Konkrečiai mūsų rajone bus pastatyti 7 saulės energija apšviečiami informaciniai stendai Ignalinoje, Strigailiškyje, Ceikiniuose, Dūkšte ir Kazitiškyje. 

6. Kaip sekasi antrajam rajono miestui Dūkštui

Visomis jėgomis gaiviname ir keliame Dūkšto miesto įvaizdį. Sprendžiame gyventojams aktualius vandentiekio, nuotekų klausimus. Prie seniūnijos bus įrengta vaikų žaidimų aikštelė, gautas leidimas pėsčiųjų takui link paplūdimio prie Persvėto ežero įrengti, tvarkomas pats paplūdimys, suremontuotas tiltas. Dūkšte statomas techninių apžiūrų centras ir labai tikimės, kad netoli jo atsiras  degalinė, kurios miesto gyventojams labai trūksta.

Dūkšto mokykla, tapusi Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos skyriumi, labai pasikeitė, jos erdvės tapo gražesnės, šviesesnės. Nenaudojamos patalpos atskirtos, įrengtos pertvaros, pertvarkyta  šildymo sistema, suremontuotos bendrojo naudojimo patalpos, kai kurios klasės. Seniūnija pasirūpino ir sutvarkė teritoriją šalia sporto aikštės ir tako į mokyklą, atnaujino neveikiančius šviestuvus. Įgyvendintas projektas „Aktyvus laisvalaikis“. Dūkšto skyrius įsigijo mažuosius futbolo vartus, mobilius krepšinio stovus, kilimėlius  šaškių ir šachmatų žaidimams, taip pat prie mokyklos rengiama žaidimų aikštelė.

Kaniūkuose bus atidaryta  stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelė. Reikia pasakyti, kad susidomėjimo šalia Dūkšto ir Kaniūkų esančiomis teritorijomis tikrai netrūksta, tačiau susitikimai su verslininkais dėl pandemijos šiek tiek stringa.

Džiaugiamės naujojo seniūno A. Šakalio iniciatyvomis. Vyksta nuolatinis bendravimas, tarimasis. Šią vasarą Dūkštas minės 160-ąjį jubiliejų. Tikimės, kad jį miestas pasitiks gražesnis, o šventiniai renginiai dovanos mielų akimirkų.

7. Mere, ko tikitės iš savarankiškos Utenos regiono plėtros tarybos veiklos?

Utenos regiono plėtros taryba, kurios veikloje aš ir mano pavaduotojas Juozas Rokas esame deleguoti atstovauti Ignalinos rajono savivaldybei – tai mūsų, mažųjų savivaldybių, stiprybė ir jėga. Kol kas dar anksti vertinti savarankiškos  tarybos veiklą. Šiemet pasirašėme tarybos steigimo sutartis, patvirtinome nuostatus, išrinkome vadovybę. Laukia bendras ir, tikiuosi, visoms savivaldybėms naudingas darbas.

Siekiama, kad Utenos regiono plėtros taryba taptų lygiaverčiu savivaldos ir centrinės valdžios partneriu, tolygiai planuojant investicijas ir siekiant visų regiono savivaldybių plėtros. Norėtųsi, kad didesnis dėmesys būtų skiriamas geranoriškam bendradarbiavimui, socialinių ir ekonominių skirtumų tarp regiono savivaldybių mažinimui. 

Smagu, kad visų regiono savivaldybių turizmo informacijos centrai yra susibūrę bendrai veiklai ir įvairiose turizmo ir laisvalaikio parodose regioną atstovauja kaip Aukštaitijos ežerų kraštas.  Tai tikrai graži ir prasminga iniciatyva. Na, o projektų yra ne vienas. Juos jau minėjau. Tai darbai gerinant informacinę turizmo infrastruktūrą.

8. Nors dar galioja karantino ribojimai, bet, matyt, šią vasarą, žmonės aktyviai keliaus po Lietuvą. Ką naujo jie pamatys Ignalinos krašte?

Mūsų kraštą ypač pamėgę žygeiviai ir dviratininkai. Šiemet juos pasitiks atnaujinta Aukštaitijos nacionalinio parko informacinė sistema – žemėlapiai, poilsio stotelės, rodyklės ir trasų žymėjimai. Nauja erdvė pasivaikščiojimui gamtoje – takas palei Lūšių ežerą. Jis jungia gražiuosius  Meironų ir Palūšės kaimus.

Ignalina šiemet švenčia savo 155-ąjį gimtadienį, tad svečius ir vietos gyventojus liepos 17-18 dienomis kviesime į šiai sukakčiai skirtus renginius, kurie planuojami ir įprastose, ir naujose erdvėse. Miestas pasitiks svečius ir su naujomis meno erdvėmis – žinomų dailininkų paveikslais, perkeltais ant pastatų sienų. Aktyvių pramogų mėgėjams miesto paplūdimyje planuojama įrengti atrakcionus ant vandens.  

Viliamės, kad situacija leis ir vasarą Lūšių ežero pakrantėje šurmuliuos Galapagų festivalio renginiai, o  Paliesiaus dvaro mūruose vėl skambės klasikinė muzika. Džiaugiamės naujomis verslo iniciatyvomis – Paliesiaus dvaras plečia savo apgyvendinimo galimybių įvairovę, Ažvinčiuose veikia Valdo Danilevičiaus gamtos muziejus, žvejus pramoginiai žvejybai kviečia Skudučio ežeras, o norintis išmokti ar tiesiog išbandyti žvejybos pramogą gali pasinaudoti žvejybos su profesionaliu žveju paslauga.

Ignalina  tapo patogesnė ir keliaujantiems elektromobiliais. Mieste įrengtos dvi jų įkrovimo stotelės. Viena privataus verslo iniciatyva, kitą įrengė savivaldybė. Prie Ignalinos autobusų ir geležinkelių stočių įkurtas Ignalinos rajono turizmo informacijos centro lankytojų centras, taip vadinamas ticiukas. Turistams bus labai patogu iškart atvykus į Ignaliną gauti informaciją.

Informaciją apie Ignalinos rajone esančius maršrutus, kartu su lankytinomis vietomis galima rasti mobilioje programėlėje „Walk15“, taip pat planuojama, jog maršrutus bus galima rasti ir programėlėje „Pamatyk Lietuvoje“. Ignalinos rajono turizmo informacijos centras  siūlo maršrutus skirtingose rajono dalyse, skirtingiems pomėgiams bei  keliavimo būdams.

 

Interviu spausdinamas laikraštyje „Ignalinos diena"

 

 

 
Atgal   Spausdinti  
Naujienų prenumerata