Ignalinos rajono savivaldybė

Grožėkis, ilsėkis, pramogauk...
Biudžetinė įstaiga
Laisvės a. 70, LT-30122 Ignalina
Įstaigos kodas 2887 68350
Juridinių asmenų registras
Tel. (8 386) 52 096
El. paštas info@ignalina.lt
- NAUJIENOS -
2021.05.06
Balandžio mėnesį visuomenę dominę kalbos kultūros klausimai

Kada vartojamas prieveiksmis „ypač“, o kada „ypatingai“?

Prieveiksmis „ypač“ vartojamas tada, kai norima sakinyje ką nors pabrėžti, išskirti, paryškinti: gauta ypač svarbi informacija. Jį galima pakeisti žodžiais „labai“, „itin“, „nepaprastai“.

Prieveiksmis „ypatingai“ vartojamas tuo atveju, kai norima pasakyti, kad kas nors daroma nepaprastai, savotiškai, kitaip nei įprasta: kino žvaigždė elgiasi ypatingai.


 

Kaip rašyti: „parolimpinės žaidynės“ ar „paralimpinės žaidynės“?

Sporto terminų žodyne ir Terminų banke teikiamas terminas „parolimpinės žaidynės“. Tačiau Lietuvos parolimpinis komitetas, siekdamas suvienodinti pavadinimą su Tarptautinio paralimpinio komiteto pavadinimu, jį pakeitė į Lietuvos paralimpinis komitetas.

Šiuo atveju žodis „paralimpinis“ paimtas kaip savarankiškas skolinys.

Kuo pakeisti skolinį „skrinšotas“?

Kompiuterio ekrano vaizdas, nukopijuotas tam tikru laiko momentu, lietuviškai vadinamas momentine ekrano kopija.

„Kūrybiška“ ar „kūrybinga“ veikla?

Vartotina būdvardžio forma „kūrybiška“. Kūrybingas būna žmogus.

„Pirmoji Komunija“ ar „Pirmoji komunija“?

Svarbiausių kulto aktų pavadinimai rašomi didžiosiomis raidėmis: Švenčiausiasis Sakramentas, Eucharistijos Sakramentas, Viešpaties Vakarienė, Šventoji Vakarienė, Altoriaus Sakramentas, taip pat ir Pirmoji Komunija.

Kitų sakramentų pavadinimai pagal bendrąsias taisykles tik pradedami didžiąja raide: Krikšto sakramentas, Sutvirtinimo sakramentas, Santuokos sakramentas, Atgailos sakramentas, Ligonių patepimo sakramentas ir t. t.

Ar žodis „holokaustas“ rašytinas didžiąja raide?

Jei šis žodis vartojamas kaip bendrinis, tada rašomas mažąja raide (holokaustas), jei kaip tikrinis pavadinimas – didžiąja raide (Holokaustas).

Kaip bendrinis žodis, jis vartojamas reikšme „genocidas, žmonių naikinimas, masinės žudynės“: Užsienio šalių ir Lietuvos istoriografija paprastai nurodo šiuos holokausto Lietuvoje laikotarpius

Tačiau jis vartojamas ir kaip tikrinis pavadinimas, įvardijantis per II pasaulinį karą vykdytą žydų ir kai kurių kitų tautinių ir kitokių mažumų atstovų masinį naikinimą. Kaip išskirtinio istorinio įvykio pavadinimas jis rašomas didžiąja reide – Holokaustas: Susitiko Holokaustą išgyvenusi žydė ir jos gelbėtojas.

Ilgą ar trumpą brūkšnelį rašyti junginyje „perdavimo–priėmimo aktas“?

Tarp žodžių, reiškiančių dvišalius santykius, rašomas ilgas brūkšnys (ne brūkšnelis) – „perdavimo–priėmimo aktas“.

Ar reikia tarpo po skaičiaus nurodant temperatūrą, pvz., 5 °C?

Žymint temperatūrą tarpas paliekamas prieš Celsijaus laipsnio simbolį °C. Nurodant neigiamą ar teigiamą skaičių tarp minuso ar pliuso ženklo ir skaitmens tarpas nedaromas. Turi būti −5 °C, +5 °C.

Ar vartotina forma „vestuvė“?

Bendrinėje kalboje vedybų apeigų reikšme vartojama daugiskaitinė forma „vestuvės“, vienaskaitos forma „vestuvė“ yra tarmybė.

Kada vartojami „abeji“, „abejos“?

„Abeji“, „abejos“ yra daiginiai skaitvardžiai, jie vartojami su daugiskaitiniais daiktavardžiais: „abejos durys“, „abeji vartai“.

Parengė kalbos tvarkytoja Laima Sidorenkienė.

Rengiant atsakymus naudotasi „Sporto terminų žodynu“, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos konsultacijų banku, „Dabartinės lietuvių kalbos žodynu“, „Tarptautinių žodžių žodynu“.

 

 
Atgal   Spausdinti  
Naujienų prenumerata