*alt_site_homepage_image* Ignalinos rajono savivaldybė
Paieška
*alt_site_homepage_image*
lt
en
Facebook Instagram

Pagerbtos žydų genocido aukos

Pagerbtos žydų genocido aukos

Rugsėjo 23 dieną minime Lietuvos žydų genocido dieną. Iki karo nepriklausomoje Lietuvoje gyveno apie 160 tūkst. žydų. Kartu su prie Lietuvos prijungtame Vilniaus krašte gyvenusiais ir iš Lenkijos pasitraukusiais žydų skaičius Lietuvoje prieš nacistinės Vokietijos įsiveržimą į Sovietų Sąjungą pasiekė apie 250 tūkst.

Lietuvoje Holokaustas prasidėjo, nacistinei Vokietijai užpuolus Sovietų Sąjungą. Jo metu buvo beveik visiškai išnaikinti Lietuvos generalinėje srityje gyvenę žydai.  Iš maždaug 208–210 tūkst. žydų iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos buvo nužudyti 190–196 tūkst., didžioji dalis - tarp 1941 m. birželio ir gruodžio mėnesio. Taip pat nužudyta maždaug 9 tūkst. žydų pabėgėlių iš Lenkijos ir 6 tūkst. žydų, atvežtų iš Austrijos, Vokietijos ir Prancūzijos. Neskaičiuojant į TSRS gilumą pabėgusių, išžudyti apie 96 proc. Lietuvos žydų (maždaug 190 tūkst. žmonių).

Po karo Lietuvoje liko vos apie 9 tūkst. žydų. Lietuvos istorijoje Holokaustas pasižymi didžiausiu aukų skaičiumi per trumpą laikotarpį. Sovietų Sąjunga mirties bausme nuteisė apie 250 Lietuvos gyventojų už dalyvavimą Holokauste. Bet tas laikas leido atsiskleisti ir neeilinei lietuvių drąsai ir artimo meilei – skaičiuojama, kad eiliniai šalies piliečiai, rizikuodami savo ir savo artimųjų gyvybėmis, nuo mirties išgelbėjo daugiau nei 3 tūkstančius žydų.

Ši tragedija neaplenkė ir Ignalinos rajono. Atminties vietas turi Ignalina, Linkmenų, Kazitiškio, Naujojo Daugėliškio, Ignalinos seniūnijos. Ignalinoje, prie Ilgio ežero, Dvariškių, Sungardų miškuose Maksimonyse, miške tarp Mekšrinio ir Pelėdinio ežerų buvo nužudyti 264 žydų tautybės vyrai, moterys, vaikai. Dar yra gyvų šios tragedijos liudininkų, buvo ir žydus gelbėjusių. Šviesios atminties ignalinietei Marijai Kisielienei buvo suteiktas garbingas Pasaulio tautų teisuolio garbės vardas, kurį suteikia Izraelio valstybė kitų šalių piliečiams, kurie, rizikuodami savo gyvybe, holokausto metu gelbėjo žydų tautybės asmenis nuo sunaikinimo.

Atmintis gyva. Ji primena ir moko. Mokiniams rengiamos pilietiškumo pamokos, organizuojami renginiai. Šiandien Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas uždegė atminimo žvakę prie Ilgio ežero, kur 1941-aisiais buvo nužudyta 10 žydų tautybės vyrų.

Vida Gasparavičienė